Etruska stela może zdradzić nieznane słowa

Kamienną płytę z wyjątkowo długą inskrypcją odkryli archeolodzy podczas wykopalisk w ruinach etruskiej świątyni.

Mugello 1

Płyta w fundamentach etruskiego sanktuarium. Fot. Mugello Valley Archaeological Project

Ponad 70 liter i znaków interpunkcyjnych może się wydawać skromnym tekstem, ale nie jest tak w przypadku zabytków, które pozostały po Etruskach. Poznawanie języka tych dawnych mieszkańców Italii rozbija się głównie o brak w miarę długich tekstów. Większość znanych inskrypcji ma tylko parę wyrazów.

Dlatego właśnie stela znaleziona w Poggio Colla w dolinie Mugello, ponad 30 km na północny-wschód od Florencji, wzbudziła duże emocje wśród naukowców. Wykuta z piaskowca płyta leżała w fundamentach starożytnej świątyni. Zdaniem badaczy zabytek pochodzi z VI w. p.n.e.

Płyta waży około 220 kg, ma 1,2 m wysokości oraz ponad 60 cm szerokości. Jest na niej co najmniej 70 dających się odczytać liter i znaków interpunkcyjnych, ale dokładną liczbę zachowanych liter poznamy dopiero po zakończeniu badań powierzchni zabytku przeprowadzonych z użyciem fotogrametrii i skanowania laserowego, co pozwoli odkryć również znaki, które są tak mocno starte, że ludzkie oko nie potrafi ich odcyfrować. Prace nad tym trwają już na uniwersytecie we Florencji. Odczytaniem tekstu zajmie się natomiast prof. Rex Wallace z University of Massachusetts Amherst.

Mugello 2

Widoczna na płycie inskrypcja składa się z co najmniej 70 znaków. Fot. Mugello Valley Archaeological Project

Na razie uczeni mogą jedynie podejrzewać, że inskrypcja jest religijnym tekstem. Liczą, że dostarczy nowych informacji o etruskiej religii i języku, a także zdradzi komu było poświęcone sankturium. – Długie inskrypcje są rzadkie, zwłaszcza tak długie, dlatego będą tam wyrazy, których nigdy dotąd nie widzieliśmy, gdyż nie jest to tekst pogrzebowy – tłumaczy Gregory Warden, współkierownik Mugello Valley Archaeological Project. Większość odkrywanych dotąd etruskich teksów pochodzi bowiem z grobowców.

W Poggio Colla znajdują się pozostałości położonej na szczycie wzgórza etruskiej osady, która istniała od około 700 r. p.n.e. do 187 r. p.n.e., kiedy to zniszczyli ją Rzymianie. Od tego czasu miejsce nie było zamieszkane, dzięki czemu archeolodzy mają łatwy dostęp do etruskich zabytków.

Badacze z Mugello Valley Archaeological Project w ciągu dwóch dekad odkryli wiele zabytków związanych z wierzeniami i życiem codziennym Etrusków. Są wśród nich warsztaty ceramiczne, piece, naczynia, domy, złota biżuteria, monety, najwcześniejsza scena porodu w europejskiej sztuce (pisałem o niej parę lat temu w dostępnym tylko dla subskrybentów tekście Scena porodu z etruskiego sanktuarium). W ostatnich dwóch sezonach naukowcom udało się odkryć cztery posążki wykonane z brązu w VI w. p.n.e.

Mugello 3

W badaniach nad ważącym ponad 220 kg zabytkiem uczeni muszą używać wózka widłowego. Fot. Mugello Valley Archaeological Project

Komunikat prasowy Southern Methodist University.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 5,87 na 6)
Loading...