Milion lat temu w środku Europy jedli żubry

Wyjątkowo stare ślady oprawiania zwierząt znaleźli archeolodzy w Turyngii w środkowych Niemczech.

Do odkrycia doszło podczas badań na stanowisku Untermassfeld, które już od pewnego czasu było znane z licznych szczątków prehistorycznych zwierząt leżących na dawnych brzegach rzeki. Blisko dekadę temu naukowcy znaleźli tam też ślady bytności ludzi: ponad 20 kamiennych narzędzi oraz dwie kości wykorzystywane do jakichś prac. Teraz poinformowali o nowych znaleziskach.

Są nimi nacięcia na kościach zwierząt (m.in. żubrów) typowe dla oprawiania zdobyczy, a także ślady miażdżenia kości, które wskazują też na spożywanie szpiku kostnego. Z datowań wynika, że ślady, podobnie jak prezentowane wcześniej narzędzia, pochodzą sprzed około 1,07 mln lat. Są więc najstarszym dowodem obecności ludzi na wysokości równoleżnika 50 N i jednym z nielicznych miejsc w Europie, gdzie odkryto tak stare zabytki.

Jak dotąd naukowcy nie znaleźli w Untermassfeld żadnych szczątków ludzkich, ale wiadomo, że w tamtym czasie na terenach Europy występowali Homo erectus (zwani też niekiedy w tym przypadku Homo antecessor). Najliczniejsze ślady ich obecności znaleziono w Sierra de Atapuerca. Należy do nich m.in. żuchwa człowieka sprzed około 1,1-1,2 mln lat.

Kilka lat temu badacze francuscy informowali o odkryciu w Lézignan-la-Cèbe nad Morzem Śródziemnym kamiennych narzędzi datowanych na 1,57 mln lat.

Wyniki badań ukazały się w „Journal of Human Evolution”.

Günter Landeck, Joan Garcia Garriga, The oldest hominin butchery in European mid-latitudes at the Jaramillo site of Untermassfeld (Thuringia, Germany), Journal of Human Evolution, Volume 94, May 2016, Pages 53–71

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,73 na 6)
Loading...