Złoty Chrystus z Aunslev

Przepiękny krzyżyk ze złota odkrył poszukiwacz skarbów na polach w miejscowości Aunslev we wschodniej części wyspy Fionia w środkowej Danii.

Chrystus z Aunslev

Złoty krzyż znaleziony w tym miesiącu w Aunslev. Fot. Vikingemuseet Ladby

Zabytek, na który 11 marca natrafił swoim wykrywaczem metalu Dennis Fabricius Holm, jest niezwykle rzadkim przykładem wyjątkowych krzyży wykonywanych w Skandynawii we wczesnym średniowieczu. W całości zachował się tylko jeden podobny egzemplarz. Odkryto go w 1879 r. w kobiecym grobie w Birce niedaleko Sztokholmu. Był wykonany z pozłacanego srebra.

Srebrne fragmenty kolejnych dwóch podobnych krzyży znaleziono w Danii. Na pierwszy archeolodzy natrafili w badanym w 1927 r. pochówku w Ketting na wyspie Als, a drugi wchodził w skład odkrytego kilka miesięcy temu skarbu z Omø.

Krzyżyk odkryty w Aunslev rożni się od nich tym, że jest w całości wykonany ze złota. W jego przedniej części widać ukrzyżowanego Jezusa, którego postać złotnik uformował z drutu i filigranowych kuleczek, natomiast tył krzyża jest całkowicie gładki. Zabytek ma 4,1 cm wysokości i waży 13,2 g.

Zdaniem archeologów, którym Holm natychmiast zgłosił swoje odkrycie, zabytek pochodzi z pierwszej połowy X w. i jest tym samym jednym z najstarszych krzyży odkrytych w Danii. Nie można jednak mieć pewności, czy nosząca go osoba była chrześcijaninem, czy też była to dla niej tylko piękna ozdoba.

Jest to też pierwszy taki krzyżyk, który nie znajdował się w grobie, ani nie był częścią skarbu, ale leżał samotnie w polu. Nie jest to jednak pierwsze ciekawe odkrycie dokonane w okolicach kościoła w Aunslev, który znajduje się w pewnej odległości od wioski. Badacze podejrzewają więc, że we wczesnym średniowieczu osada znajdowała się właśnie wokół kościoła.

Komunikat prasowy Vikingemuseet Landby. Zdjęcia krzyżyka z Birki i fragmentów podobnych zabytków możecie obejrzeć na blogu Aardvarchaeology

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,10 na 6)
Loading...