Nowe skarby z Lubuskiego

Na peryferiach jednego z lubuskich miast odkryto skarb przedmiotów z brązu. Prawdopodobnie są związane z kulturą łużycką i okresem epoki brązu – poinformował w czwartek PAP szef gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Błażej Skaziński.

skarb Brody

Skarb odkryty pod koniec lutego niedaleko miejscowości Brody. Fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze

Zespół artefaktów, jak się wstępnie ocenia pochodzących z IV-V okresu epoki brązu przypadającego na lata 1100-700 p.n.e., liczy kilkadziesiąt przedmiotów, m.in. związanych z wierzeniami i rytuałami religijnymi społeczności, która je wytworzyła.

Na zbiór składa się: 5 naczyń brązowych, 6 kół i 6 innych elementów wózka kultowego, a także 24 guzów. Ponadto znalezisku towarzyszyły fragmenty ceramiki pochodzące z naczynia, w którym umieszczono depozyt.

– O szczególnej randze znaleziska decyduje obecność w zespole elementów wózka kultowego. Tego typu zabytki stanowią dużą rzadkość. Przedmioty zostały prawdopodobnie ukryte w sytuacji nagłego zagrożenia, a złożony depozyt nie został podjęty do czasów nam współczesnych. Przedmioty nie były związane z pochówkiem – powiedział Skaziński.

skarb Brody 4

Część skarbu odkrytego pod koniec lutego niedaleko miejscowości Brody. Fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze

Skarb został znaleziony pod koniec ubiegłego tygodnia na skraju pola. Na przedmioty natknęła się rodzina na spacerze. Znalazcy zgłosili i przekazali znalezisko Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Krótko potem archeolog dokładnie sprawdził wskazane miejsce odkrycia obiektów.

Zgodnie z prawem zabytki stanowią własność Skarbu Państwa i zostały zdeponowane w gorzowskim muzeum, gdzie wkrótce zostaną poddane specjalistycznym badaniom i zabiegom konserwatorskim.

Odkrycie jest kolejnym dowodem na to, że kilka tysięcy lat temu Środkowe Nadodrze zamieszkiwały społeczności o bogatej kulturze, wierzeniach i wysokim poziomie rzemiosła.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

skarb Brody 3

Skarb odkryty pod koniec lutego niedaleko miejscowości Brody. Fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze

To nie jedyny skarb odkryty w tej części Polski w ostatnich tygodniach. Pod koniec lutego Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o odkryciu zespołu zabytków niedaleko miejscowości Brody na terenie powiatu żarskiego.

Znalazca przekazał liczne przedmioty wykonane z brązu, w tym bransolety spiralne, naszyjniki, zapinkę okularowatą z tutulusami, tarczki, owijki do rzemienia, zwoje taśmy brązowej, fragmenty blaszek i grzywny. Wśród znalezisk był także wykonany z żelaza element uprzęży (być może wędzidła). Znalezisku towarzyszyły pozostałości naczynia w którym ukryto depozyt.

skarb Brody 2

Skarb odkryty pod koniec lutego niedaleko miejscowości Brody. Fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze

Wedle wstępnych ocen zabytki pochodzą z wczesnego okresu epoki żelaza. Trafiły do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy, są poddawane szczegółowej analizie oraz konserwacji.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 4,67 na 6)
Loading...
Tags: ,