Bursztynowy naszyjnik i skarabeusze

Grobowiec kobiety z rzadkimi i cennymi przedmiotami odkryli włoscy archeolodzy z pozostałościach bogatego etruskiego miasta Vulci w północnym Lacjum.

Bursztynowy naszyjnik z Fenicji, dwa egipskie skarabeusze ze złota, srebra i kości słoniowej, a także ceramika wysokiej klasy kryły się w komorze grobowej sprzed ponad 2700 lat. Archeolodzy znaleźli w niej także nieliczne zachowane kości młodej kobiety, które były zakryte cenną tkaniną. Badacze podejrzewają, że zmarła mogła nawet być etruską księżniczką.

Miejsce nazwane Grobowcem Złotego Skarabeusza odkryto na początku tego roku. Znajduje się ono trzy metry pod powierzchnią ziemi, niedaleko kasy sprzedającej bilety do parku archeologicznego Vulci.

Archeolodzy natrafili na nie podczas sprawdzania miejsca, w którym zauważono kopiących rabusiów zabytków. Złodzieje dobrali się do położonego wyżej grobowca. Pod nim zaś znajdowało się miejsce spoczynku domniemanej księżniczki.

Niestety, zabytki z Grobowca Złotego Skarabeusza nie doczekały się na razie dobrych zdjęć. Jako takie można znaleźć w The Local, Il Messaggero, a ładne zdjęcie skarabeusza jest w Civonline.it. Korzystałem też z depeszy agencji ANSA.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 3, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...