Odkrycie w siedzibie gdańskiego muzeum

Skromne pozostałości średniowiecznego malowidła ściennego odkryto podczas badań architektonicznych i konserwatorskich w pomieszczeniach dawnej Komory Palowej, która jest najstarszą zachowaną częścią Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku, dziś siedziby Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

mhmg

Ściana na której specjaliści zidentyfikowali ślady średniowiecznego malowidła. Fot. archiwum MHMG

Kilka interesujących detali pochodzących z czasów średniowiecza pojawiło się po usunięciu wtórnych tynków ze ścian. Najbardziej niespodziewanym i jednocześnie najcenniejszym z nich były relikty malowidła. Analiza widocznych obecnie bardzo skromnych fragmentów pozwoliła ustalić, że jest to scena Ukrzyżowania.

Badacze wiążą znalezisko z wydarzeniami z pierwszej połowy XV w. W 1427 r. na mocy bulli papieża Marcina V, Rada Miasta Gdańska uzyskała pozwolenie na utworzenie kaplicy w ratuszu. „Tak naprawdę nigdy nie wiedzieliśmy gdzie ta kaplica mogła się znajdować. Jedyne inne miejsce, w którym namalowano przedstawienie o tematyce religijnej – także Ukrzyżowanie to wnętrze Małego Krzysztofa. Jest to jednak pomieszczenie bardzo małe i raczej mogło służyć do przechowywania paramentów liturgicznych” – czytamy w komunikacie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Badacze przypuszczali, że msze dla radnych i ich rodzin odbywały się w Wielkiej Sali Rady, ale odkrycie pozwala podejrzewać, że kaplica znajdowała się tak naprawdę w przyziemiu.

Gdańsk_-_Ratusz_Głównego_Miasta

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku. Fot. Marcin Białek, GFDL

Malowidło będzie poddane konserwacji, po której być może będzie lepiej widoczne.

Cenne informacje przyniosły również datowania dendrochronologiczne drewnianego stropu, które wskazały, że pochodzi z 1378/79 r. Jak informuje muzeum, zachował się dość duży fragment tego stropu i najpewniej w przyszłości będzie można go oglądać.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: