Wyspa piśmiennych Anglosasów

Aż 21 rylców do pisania i wiele innych zabytków znaleziono na polu we wschodniej Anglii. To pozostałości po nieznanym dotąd ważnym anglosaskim ośrodku.

stylus

Stylus i woskowe tabliczki z czasów rzymskich. Te używane w średniowieczu w zasadzie niczym się nie różniły. Fot. Peter van der Sluijs, Creative Commons

Intrygujące miejsce odkrył za pomocą wykrywacza metali Graham Vicker. Przeszukując świeżo zaorane pole w Little Carlton niedaleko Louth w hrabstwie Lincolnshire natrafił na srebrny stylus (rylec do pisanie na woskowej tabliczce) pochodzący z VIII w.

O odkryciu poinformował Portable Antiquities Scheme (zarządzany przez British Museum system zgłaszania znalezisk archeologicznych), a następnie kontynuował poszukiwania, które okazały się niezwykle owocne. Każdy znaleziony przedmiot Vicker rejestrował za pomocą urządzenia GPS, dzięki czemu archeolodzy znają ich dokładne rozmieszczenie, co pozwala uzyskać wiele informacji o przeszłości zabytków i całego stanowiska.

Łącznie na polu znajdowało się aż 21 stylusów, około 300 szpil do ubrań i wiele monet z VII-VIII w., a także mała ołowiana tabliczka z anglosaskim żeńskim imieniem Cudberg. Podczas późniejszych badań powierzchniowych i wykopalisk archeolodzy z University of Sheffield dorzucili do tego liczne fragmenty ceramiki, zwierzęce kości ze śladami działania rzeźnika i ślady działalności rzemieślniczej, w tym m.in. piec.

– Liczba zabytków z tego miejsca jest naprawdę niezwykła – to z pewnością nie jest codzienne znalezisko, ale jedno z najważniejszych tego typu stanowisk w tej części świata – powiedział dziennikowi „The Guardian” dr Hugh Willmott z University of Sheffield.

Na razie nie wiadomo, jaki charakter miał odkryty ośrodek. Znalezione zabytki pozwalają podejrzewać, że mógł to być nieznany dotąd klasztor lub centrum handlowe. W tych miejscach najłatwiej bowiem było o obecność ludzi używających pisma.

Badania geofizyczne i trójwymiarowe modelowanie terenu pozwoliły za to ustalić, że ponad tysiąc lat temu miejsce to było wyspą.

Na podstawie The Guardian

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,88 na 6)
Loading...