Miecz z rekinem

Czasami nowych odkryć można dokonać sięgając po zabytki od lat leżące w muzealnych magazynach. Tak jest w przypadku pewnego bardzo starego miecza z Japonii.

miecz z rekinem

Miecz z rekinem sprzed 2200 lat. Fot. Nara Bunkazai Kenkyū-jo

Nie jest to broń samurajów, ale dużo starsza. Wykonane z brązu ostrze długości 42 cm pochodzi z II w. p.n.e. Niedawno Muzeum Prefektury Tottori wysłało je na badania do Narodowego Instytut Badań i Dóbr Kultury w Narze (Nara Bunkazai Kenkyū-jo).

Tam eksperci odkryli na powierzchni broni ryt ryby mający 2,3 cm długości. Opływowa sylwetka połączona z charakterystycznymi płetwami pozwoliła rozpoznać, że jest to rekin, a nie delfin bądź zwykła ryba.

Podobne rysunki rekinów znane są z ceramiki i z drewnianych zabytków kultury Yayoi (300 p.n.e.-300 n.e.) odkrywanych na wielu stanowiskach, między innymi w prefekturze Tottori. Nigdy dotąd nie znaleziono ich jednak na przedmiocie z brązu.

Japońscy uczeni podejrzewają, że rekiny mogły być dla ówczesnych ludzi symbolem regeneracji lub długowieczności, gdyż wymieniają zęby, a ich mięso długo nadaje się do spożycia.

Niestety, nie jest znane pochodzenie broni. Brązowe ostrze trafiło do muzeum 26 lat temu, jako dar od rodziny prywatnego kolekcjonera, który zmarł. Jego bliscy nie wiedzieli nic o zabytku, nie odkryto też żadnych dokumentów.

Na podstawie The Asahi Shimbun. Komunikat prasowy Nara Bunkazai Kenkyū-jo (pdf w języku japońskim), w którym można obejrzeć inne rysunki rekinów z tego okresu.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,38 na 6)
Loading...