Nowy egipski grobowiec

Pozostałości grobowca sprzed blisko 4000 lat odkryli archeolodzy w el-Liszt, 50 km na południe od Kairu – poinformowało w komunikacie egipskie Ministerstwo Starożytności.

Liszt 5

Ruiny piramidy Senusereta I. Jest ona o kilka stuleci młodsza od piramid w Gizie, ale wykonano ją w dużej mierze z cegły mułowej, co znacznie zmniejszyło trwałość królewskiego grobowca.

W miejscowości tej znajduje się mało popularna wśród turystów nekropola z czasów Średniego Państwa (około 2050-1760 p.n.e.). Jej najważniejszymi zabytkami są piramidy królów Amenemhata I i jego syna Senusereta I, które zachowały się w zdecydowanie gorszym stanie niż słynne olbrzymy z Gizy.

Liszt 1

Właściciel grobowca podczas polowania. Fot. egipskie Ministerstwo Starożytności

Na budowlę natrafiła egipsko-amerykańska misja, której pracami kierują Mohammad Yusuf z egipskich służb archeologicznych oraz Sara Parcak z Alabama University.

Liszt 4

Ślepe wrota. Fot. egipskie Ministerstwo Starożytności

Wykuty w skale grobowiec z rampą z cegły mułowej znajduje się na południe od piramidy Senusereta. Zachowane inskrypcje pozwoliły ustalić, że złożono w nim ważnego urzędnika z czasów XII dynastii (około 1950-1800 p.n.e.), który nosił tytuł Opiekuna Królewskich Pieczęci.

Liszt 3

Liszt 2

Fragmenty przedstawień i inskrypcji. Fot. egipskie Ministerstwo Starożytności

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: