Francuskie groby muzułmańskich wojowników?

Trzy groby odkryte w Nîmes na południu Francji mogą należeć do muzułmańskich wojowników z VIII w. – podejrzewa zespół francuskich archeologów.

Nimes

Domniemane pochówki muzułmanów w Nîmes (kliknięcie w ilustrację umożliwi przeczytanie opisów pod poszczególnymi zdjęciami). Fot. © 2016 Gleize et al., PLOS ONE, Creative Commons

Na trzy raczej niepozorne pochówki francuscy badacze natrafili kilka lat temu podczas wykopalisk w centrum Nîmes na obszarze dawnego rzymskiego miasta, niewiele ponad pół kilometra od stojącego po dziś dzień malowniczego starożytnego amfiteatru.

Za tym, że są to muzułmanie przemawia przede wszystkim ułożenie szczątków głową w kierunku Mekki i podobieństwo grobów do wczesnośredniowiecznych muzułmańskich pochówków z Półwyspu Iberyjskiego. Dodatkowo badania genetyczne sugerują, że mężczyźni pochodzą z Afryki Północnej, a datowania radiowęglowe szczątków dały wyniki wskazujące na VII-VIII w.

Dlatego zespół naukowców, którym kierowali Yves Gleize z francuskiego instytutu badań ratunkowych INRAP oraz Fanny Mendisco z uniwersytetu w Bordeaux, podejrzewa, że mężczyźni byli Berberami, którzy dołączyli do islamskiej armii i wraz z nią dotarli aż do południowej Francji.

Muzułmanie zajęli Nimes w 719 r. Miasto przez pewien czas przechodziło z rąk do rąk, aż do ostatecznego przejęcia go przez Franków w 752 r. Datowania radiowęglowe bardzo dobrze pasują więc do tych wydarzeń.

islamska ekspansja

Zasięg muzułmańskich podbojów w VII-VIII w. i zajęte tereny we Francji. Fot. © 2016 Gleize et al., PLOS ONE, Creative Commons

Na szczątkach mężczyzn nie ma żadnych śladów obrażeń. Nie wiadomo więc, jak zginęli i czy na pewno byli wojownikami.

W ocenie badaczy, jest to jeden z bardzo nielicznych archeologicznych i antropologicznych dowodów obecności muzułmańskich społeczności na ziemiach dzisiejszej Francji.

Wyniki badań ukazały się w PLOS ONE.

Gleize Y, Mendisco F, Pemonge M-H, Hubert C, Groppi A, Houix B, et al. (2016) Early Medieval Muslim Graves in France: First Archaeological, Anthropological and Palaeogenomic Evidence. PLoS ONE 11(2): e0148583. doi:10.1371/journal.pone.0148583

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,83 na 6)
Loading...
Tags: ,