Egipcjanie nagrodzili polskich archeologów

Dwa polskie projekty naukowe zostały nagrodzone w konkursie czasopisma Luxor Times Magazine.

Deir_el_Bahari

Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari. Fot. Aligatorek, Creative Commons

Kierownicy misji otrzymali laury 20 lutego z rąk dr. Mamdouha El-Damaty – ministra starożytności Egiptu – poinformowała Agnieszka Szymczak z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.
Uroczystość odbyła się w Muzeum Mumifikacji w Luksorze. Było to rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu „Luxor Times Egyptological Awards” (Nagrody Egiptologicznej Luxor Times). Redaktorzy wyróżnili projekty, na które najchętniej głosowali czytelnicy pisma i jego internetowego wydania. Luxor Times Magazine to czasopismo, które przybliża tematykę historyczną, kulturalną i turystyczną związaną z całym Egiptem.

W kategorii najważniejszych odkryć 2015 r. nagrodę otrzymała misja CAŚ UW oraz University of Delaware w USA, kierowana przez Iwonę Zych oraz prof. Stevena Sidebothama, która działa w Berenike. Przedmiotem badań jest ptolemejsko-rzymski port nad Morzem Czerwonym. W zeszłym roku archeolodzy znaleźli tam fragmenty steli (kamiennych płyt) faraońskich, dzięki którym można szukać początków stanowiska o wiele wcześniej niż do tej pory przypuszczano, bo w okresie wielkich wypraw faraonów Średniego Państwa na południe Afryki. Drugim tegorocznym odkryciem w Berenike były podziemne instalacje. Ich funkcją było prawdopodobnie gromadzenie wody dla garnizonu żołnierzy historycznego założyciela portu, króla Ptolemeusza II z 1 poł. III w. p.n.e. Więcej o odkryciach.

W kategorii projektów konserwatorskich nagrodę przyznano również projektowi CAŚ UW – Polsko-Egipskiej Archeologiczno-Konserwatorskiej Misji w świątyni Hatszepsut, która działa od lat 60. XX wieku. Badaniami kieruje obecnie dr Zbigniew E. Szafrański. Świątynia jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w obrębie Luksoru. Wraz z całą nekropolą tebańską znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Polacy odbudowali tu i odrestaurowali bogato zdobione malowanymi reliefami pomieszczenia Górnego Tarasu świątyni. Naukowcy wciąż pracują nad udostępnieniem kolejnych części kompleksu dla zwiedzających. W lutym 2015 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Kompleksu Kultu Solarnego.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...