Koszula starsza od piramid

Datowania radiowęglowe potwierdziły, że egipska lniana koszula znaleziona 100 lat temu na cmentarzu w Tarchan jest najstarszym takim zabytkiem na świecie.

koszula

Najstarsza koszula świata. Fot. UCL Petrie Museum

Koszulę odkrył podczas wykopalisk w latach 1912-1913 słynny egiptolog Flinders Petrie, choć do końca życia nie miał o tym pojęcia. W zapiskach z badań na leżącym 50 km od Kairu cmentarzu wspomina jedynie o stosie lnianych płócien.

O tym, że znajduje się w nim dobrze jak na swój wiek zachowana koszula, świat nauki dowiedział się dopiero pod koniec lat 70., gdy stos ów wysłano do pracowni konserwatorskiej. Dziś koszula jest jednym ze skarbów University College London Petrie Museum of Egyptian Archaeology.

Naukowcy od lat sądzili, że jest to najstarsze ubranie znalezione w Egipcie i najstarszy tkany strój na świecie. W oparciu o miejsce znalezienia oceniali, że pochodzi z czasów I dynastii (około 3100-2900 p.n.e.). Niestety, przeprowadzone niegdyś datowanie radiowęglowe przyniosło bezwartościowy wynik, gdyż obejmował on zbyt duży okres, za co odpowiadała głównie za mała próbka. Jednak naukowcy nie chcieli poświęcać większego fragmentu tkaniny.

Metody datowania radiowęglowego są jednak teraz dużo lepsze i dlatego postanowiono po raz kolejny spróbować zweryfikować za ich pomocą wiek koszuli. Bardzo mała próbka o masie 2,24 mg trafiła do laboratorium radiowęglowego University of Oxford w 2015 r., a w tym tygodniu na stronie magazynu „Antiquity badacze zaprezentowali uzyskaną dzięki niej datę.

Koszula okazała się prawdopodobnie nawet troszkę starsza, niż podejrzewali naukowcy. Na 95 proc. powstała bowiem między 3482 a 3102 r. p.n.e., a więc być może jeszcze przed czasami I dynastii.

Koszula nie robi z pewnością takiego wrażenia, jak złote przedmioty, a nawet kamienne rzeźby, ale jest zabytkiem niezwykle cennym. Tkaniny są bowiem wyrobami nietrwałymi i rzadko zdarza się, aby przetrwały tak długo.

Koszula z Tarchan jest wykonana z trzech kawałków lnianego płótna. Dolna krawędź nie zachowała się, więc nie wiemy, jaka była jej oryginalna długość. Pozostałe rozmiary pasują do wątłej kobiety lub nastolatka. Ślady zużycia wskazują, że była niegdyś noszona.

Alice Stevenson & Michael W. Dee, Confirmation of the world’s oldest woven garment: the Tarkhan Dress, Antiquity

Komunikat prasowy UCL.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 29, średnia ocen: 5,66 na 6)
Loading...