Hobbity z Flores nie są Homo sapiens

Kolejne badania wskazały, że mali ludzie, którzy jeszcze kilkanaście tysięcy lat temu żyli na wyspie Flores w Indonezji, nie należeli do naszego gatunku.

Homo_floresiensis

Odlew jedynej znanej czaszki Homo floresiensis. Fot. Ryan Somma, Creative Commons

Dzieje badań nad Homo floresiensis zaczęły się w 2003 r., gdy w jaskini Liang Bua na wyspie Flores (Indonezja) znaleziono szkielet mającej zaledwie metr wzrostu kobiety z bardzo małym mózgiem, która żyła 18 tys. lat temu. Odkrycie było wielką sensacją, gdyż w tym czasie na świecie byli już tylko Homo sapiens, którzy są zdecydowanie więksi i mają trzy razy większe mózgi. Odkrywcy uznali, że są to szczątki nieznanego dotąd gatunku człowieka i nadali im nazwę Homo floresiensis, czyli człowiek z Flores.

Jednak nie wszyscy byli przekonani, że jest to nowy gatunek. Pojawiło się wiele głosów, że tak naprawdę są to szczątki przedstawiciela Homo sapiens, a jego małe rozmiary są spowodowane jakimś schorzeniem (np. mikrocefalią, zespołem Larona, endemiczną niedoczynnością tarczycy czy zespołem Downa), a także specyficznymi warunkami życia na małym lądzie, które mogą wywołać efekt znany jako karłowacenie wyspowe. Niektórzy badacze wskazywali, że również dzisiaj na Flores żyje społeczność bardzo niskich ludzi (pigmejów).

Debata na ten temat toczy się w magazynach naukowych już od ponad dekady. Odkrywcy zyskali w niej poparcie wielu innych naukowców, którzy również doszli do wniosku, że szczątki z jaskini Liang Bua nie należą do Homo sapiens.

Najnowsza z tych opinii jest dziełem dwóch francuskich badaczy: Antoine’a Balzeau z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu i Philippe’a Charliera z Université Paris Descartes.

Jak informuje francuska agencja AFP w oparciu o wysokiej rozdzielczości trójwymiarowe skany czaszki, które wykonano w Japonii, uczeni sprawdzali zróżnicowanie grubość kości. W ich ocenie uzyskane wyniki w ogóle nie pasują do podobnych pomiarów czaszek Homo sapiens. Badacze nie stwierdzili również żadnych śladów poważnych schorzeń genetycznych.

Pomiary nie pozwoliły jednak rozstrzygnąć kwestii pochodzenia małych ludzi z Flores. Wedle jednej hipotezy są oni potomkami azjatyckich Homo erectus, którzy żyli na Jawie już ponad 1,5 mln lat temu. Nie można jednak wykluczyć, że pochodzą oni od jeszcze bardziej prymitywnych istot, które mogły opuścić Afrykę przed pojawieniem się rodzaju Homo.

Wyniki analiz mają ukazać się w „Journal of Human Evolution”

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 14, średnia ocen: 4,86 na 6)
Loading...