Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej już działa

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku uruchomiło swój najnowszy „oddział”, czyli Wirtualny Skansen Wraków. Do końca roku będzie w nim 13 statków, których szczątki znajdują się na dnie Zatoki Gdańskiej.

Film prezentujący trójwymiarowy model „Porcelanowca”

Skansen powstał w ramach dwuletniego projektu naukowo-badawczego „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Głównym założeniem i celem projektu jest wykonanie fotogrametrycznej, trójwymiarowej dokumentacji wraków drewnianych jednostek z Zatoki Gdańskiej. – mówi dr Tomasz Bednarz, archeolog podwodny z NMM, który kieruje pracami nad projektem. Członkami ekipy badawczej, biorącej udział przy realizacji fotogrametrycznej dokumentacji 3D są ponadto: Janusz Różycki, Wojciech Joński oraz Zbigniew Jarocki.

Przygotowania do uruchomienia projektu wirtualnego skansenu trwały ponad rok. Przez ten czas wykonano ponad 60 tys. zdjęć obiektów podwodnych, co umożliwiło przedstawienie ich w formie trójwymiarowej.

– Metodę dokumentacji podwodnej, która związana jest z wykonywaniem fotogrametrycznych modeli 3D wraków, rozwijamy w NMM już od ponad dwóch lat i jesteśmy w pewnym sensie ekspertami w tej dziedzinie. Do każdego obiektu wykonywane jest kilka tysięcy fotogramów, które potem komputer składa w szczegółowy model 3D – dodaje Tomasz Bednarz. – Efektem naszej pracy jest wirtualny skansen, czyli miejsce w internecie, gdzie można „zwiedzić” najważniejsze wraki, spoczywające na dnie Zatoki Gdańskiej.

Wrak F53.14 "Portowiec" by Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku on Sketchfab

Prezentowane modele wraków są wiernym odwzorowaniem rzeczywistego wyglądu tych obiektów zalegających na dnie Zatoki Gdańskiej. Tak właśnie widzą je archeologowie podwodni podczas swojej pracy – z tą różnicą, iż niska przejrzystość wody nie pozwala widzieć dalej niż 2 – 3 metry, a na stronie „Wirtualny Skansen Wraków” można objąć wzrokiem cały wrak. Do końca roku Narodowe Muzeum Morskie planuje umieścić w „Wirtualnym Skansenie” 13 wraków z Zatoki Gdańskiej, a w następnych latach systematycznie wzbogacać stronę o kolejne stanowiska archeologiczne.

Modele obiektów podwodnych zamieszczonych w Wirtualnym Skansenie Wraków można oglądać w smartfonach przy użyciu urządzeń do wirtualnej rzeczywistości typu Google Cardboard lub Oculus DK1 i DK2. Potęguje to dodatkowo uczucie trójwymiarowości i przestrzenności prezentowanych stanowisk podwodnych. Muzeum planuje wdrożenie specjalnej stacjonarnej wersji Wirtualnego Skansenu Wraków na najnowszą wersję Oculus i inne gogle Virtual Reality. Pozwoli to na wirtualne „pełne zanurzenie” w wodach Zatoki Gdańskiej osób oglądających wraki i poruszanie się po stronie skansenu wraków będąc cały czas w wirtualnym podwodnym świecie.

Aby odwiedzić skansen wystarczy wejść na stronę wsw.nmm.pl

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...