Wielki skarb spod Lubusza

Blisko 2200 srebrnych monet znalazł licencjonowany poszukiwacz skarbów niedaleko Lubusza we wschodnich Niemczech.

Lubusz 1

Skarb z Lubusza. Fot. Frank Slawinski / BLDAM

Frank Slawinski natrafił na monety w październiku ubiegłego roku. Odkrycie zgłosił do urzędu konserwatorskiego, który ze względu na ślady nielegalnych poszukiwań w pobliżu, poprosił Slawinskiego o natychmiastowe, ratunkowe wydobycie skarbu. Tydzień później miejsce dodatkowo przebadali jeszcze archeolodzy.

Lubusz 3

Denar krzyżowy. Fot. Ottilie Blum / BLDAM

Monety były ukryte w dzbanku. Ponad 90 proc. z nich to denary krzyżowe, które zaczęto bić około 965 r. w Magdeburgu i w okolicach. Były to uproszczone monety stworzone na potrzeby handlu ze Słowianami. Wyszły z użycia w XII w.

Wśród numizmatów były także monety Ottona III i jego babki Adelajdy (tzw. Otto-Adelheid-Pfennig) z końca X w. oraz denary Niederelbischer Agrippiner bite w Saksonii na wzór monet kolońskich.

Lubusz 2

Denar Niederelbischer Agrippiner. Fot. Ottilie Blum / BLDAM

Najmłodsze monety, jakie udało się zidentyfikować, pochodzą z około 1040-1050 r., dlatego badacze uważają, że skarb ukryto właśnie w połowie XI w.

Lubusz i jego okolice były wówczas częścią państwa polskiego. W połowie XIII w. książę Bolesław II Rogatka oddał te tereny arcybiskupowi magdeburskiemu w zamian za przysłanie wojsk zaciężnych, które wsparły go w wojnie z jego własnym bratem, księciem wrocławskim, Henrykiem III Białym.

Lubusz 4

Otto-Adelheid-Pfennig. Fot. Ottilie Blum / BLDAM

Największy skarb denarów krzyżowych znaleziono w 1935 r. w Słuszkowie koło Kalisza. W jego skład wchodziło aż 12500 monet.

Na podstawie komunikatu Brandenburgisches Landesamt für Denkmalpflege und Archäologisches Landesmuseum

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,58 na 6)
Loading...