Nietypowa „ściąga” w gdańskiej katedrze

Rysunek fragmentu sklepienia świątyni odkryto w Bazylice Archikatedralnej w Oliwie – poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku. Znalezisko prawdopodobnie pochodzi z XVI w.

oliwa 2

Fot. Jolanta Pabiś-Ptak

Do odkrycia doszło w związku z planowanymi pracami malarskimi. Poprzedzały je badania stratygraficzne na warstwach malarskich, które mają na celu sprawdzenie, czy nie kryją się pod nimi zabytkowe malowidła.

– Pod względem polichromii wnętrze katedry jest „po cystersku” oszczędne – mówi Dariusz Chmielewski, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, cytowany w komunikacie prasowym. – Odkryty roboczy, schematyczny rysunek gwiaździstego sklepienia fragmentu nawy głównej katedry to prawdziwa gratka dla konserwatorów zabytków i historyków. Takie odkrycia nie zdarzają się często, możemy nawet powiedzieć, że to prawdziwy unikat.

Wyryty na mokro rylcem w pobiale i wypełniony czerwienią żelazową rysunek znajduje się na wysokości okna ściany południowej pierwszego przęsła świątyni, licząc od strony transeptu. Ma około 25 na 35 cm.

oliwa

Fot. Jolanta Pabiś-Ptak

– W tym miejscu odkryliśmy jedną sekwencję sklepienia, niewykluczone, że w pobliżu wyryta jest także druga, to pozwolą stwierdzić dalsze badania – opowiada Jolanta Pabiś-Ptak, sprawująca nadzór konserwatorski w czasie prac w katedrze. – W czasie mojej pracy tylko raz udało mi się dokonać podobnego odkrycia. Podczas badań w kościele w Szydłowcu znaleźliśmy rysunek sklepienia w skali 1:1.

W XVI wieku pergamin był niezwykle drogi, dlatego dużo sensowniejszym rozwiązaniem było rysowanie podręcznych planów na elementach budowli. Rysunek mógł służyć jako pomoc techniczna przy remoncie świątyni.

Prowadzone badania pozwoliły także ustalić, że świątynię dwukrotnie malowano w XIX wieku. Jej wnętrze miało wówczas szary kolor.

Komunikat prasowy WUOZ w Gdańsku.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 4,89 na 6)
Loading...