Zaginiony U-Boot odkryty po blisko 100 latach

W styczniu 1915 r. okręt podwodny U-31 wypłynął z niemieckiego portu Wilhelmshaven na patrol i nigdy nie wrócił. Jego wrak odkryto przypadkiem u wybrzeży wschodniej Anglii.

U-31

Wrak U-31 widoczny na sonarowym obrazie dna morskiego. Il. Fugro/ScottishPower Renewables

Do znalezienia U-31 doszło dzięki inwestycjom w energię odnawialną. Energetyczne firmy ScottishPower Renewables i Vattenfall, szykując budowę wielkiej morskiej farmy elektrowni wiatrowych, zleciły badania dna morskiego w rejonie planowanej inwestycji. Precyzyjne skanowanie objęło obszar 6 tys. km kw, czyli prawie 12 razy większy niż powierzchnia Warszawy.

Specjaliści z wykonującej zadanie holenderskiej firmy Fugro znaleźli ponad 60 wraków, ale w znakomitej większości były to jednostki, których położenie było już z grubsza znane. We wrześniu 2012 r. dojrzeli jednak na obrazach z sonaru podłużny obiekt, o którego istnieniu nie mieli żadnych informacji.

Początkowo myśleli, że jest to długo poszukiwana holenderska jednostka, która zaginęła latem 1940 r. Jednak oględziny przeprowadzone przez nurków holenderskiej marynarki wojennej nie potwierdziły tego. Badania wraku kontynuowano, choć wielką przeszkodą była słaba widoczność. W końcu nurkowie z Lamlash North Sea Diving uzyskali na tyle dobre nagrania, że możliwa była identyfikacja. We wrześniu 2015 r. ustalono, że jest to niemiecki okręt U-31, który zaginął sto lat wcześniej.

Wrak znajduje się na głębokości 30 m, 90 km od wybrzeży hrabstwa Norfolk. Ma 57,6 m długości, 4,1 m szerokości i 4,6 m wysokości. Dość silnie uszkodzone są zarówno dziób, jak i rufa okrętu, który przed zatonięciem miała trochę ponad 64 m długości.

Specjaliści podejrzewają, że U-31 wpadł na angielską minę. Na pokładzie było 4 oficerów i 31 marynarzy. Wrak jest traktowany jak cmentarz wojenny, dlatego nie będzie podnoszony, a budowa elektrowni wiatrowych będzie prowadzona tak, aby go nie uszkodzić.

Film z oględzin wraku wykonany przez Lamlash North Sea Diving.

Komunikat prasowy ScottishPower Renewables.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...