Dawno temu na dalekiej północy

Już 45 tys. lat temu ludzie polowali nad Zatoką Jenisejską na północnych krańcach Syberii. Jeszcze nigdy nie znaleziono tak dawnych śladów bytności ludzi w okolicach Arktyki.

Uczeni podejrzewają, że ludzie zapędzili się nad Ocean Arktyczny podążając za mamutami i innymi wielkimi ssakami epoki lodowej. Rys. Mauricio Antón, PLoS Biology, C. Sedwick „What Killed the Woolly Mammoth?”, Creative Commons

Niezwykłe odkrycie jest dziełem 11-letniego chłopca, który latem 2012 r. zauważył u brzegów Oceanu Arktycznego nogi mamuta wystające z wiecznej zmarzliny.

Poinformowani naukowcy zabrali zmumifikowano ciało do laboratorium Rosyjskiej Akademii Nauk w Sankt Petersburgu. Oględziny prowadzone przez zespół Aleksieja Tichonowa ujawniły liczne ślady uderzeń kamiennymi ostrzami, które nie pozostawiają wątpliwości, że to ludzie upolowali młodego mamuta i zjedli większość jego ciała.

Prawdziwą sensacją okazały się jednak dopiero datowania radiowęglowe wielu próbek pobranych z zamarzniętych szczątków. Uczeni podejrzewali, że mamut będzie miał około 10-30 tys. lat, a tymczasem okazało się, że przeleżał w wiecznej zmarzlinie aż 45 tys. lat! Nikt się nie spodziewał, że ludzie mogli tak wcześnie dotrzeć na północne rubieże Syberii.

Bardzo długo uważano, że na tak daleką północ zaczęliśmy zapuszczać się dopiero kilkanaście tysięcy lat temu. Ustalenia te trzeba było zweryfikować, gdy w 2004 r. odkryto na kilku stanowiskach w północnym Uralu paciorki oraz narzędzia z kamienia i kości mające 35 tys. lat. Zabytkom towarzyszyły szczątki zjedzonych mamutów, nosorożców włochatych, reniferów i innych zwierząt.

Odkrycie znad Zatoki Jenisejskiej przesuwa początki ludzkiej bytności na pograniczu Arktyki o kolejne 10 tys. lat. Jak widać, już nawet wtedy ludzie byli na tyle zaradni, że potrafili przetrwać w bardzo trudnych warunkach i zapewnić sobie ochronę przed niskimi temperaturami.

Relacja telewizji Rossija 24 z odkrycia mamuta

Uczeni podejrzewają, że do pobytu w tak niemiłym środowisku skłoniła ludzi właśnie obecność mamutów i innych dużych ssaków, które zapewniały ogromne ilości pożywienia.

Znalezisko znad Zatoki Jenisejskiej pokazuje także, że już kilkadziesiąt tysięcy lat temu mamuty nie miały gdzie uciec przed myśliwymi. To wzmacnia podejrzenia, że działalność człowieka miała znaczny wpływ na zniknięcie tych włochatych olbrzymów.

Wyniki badań ukazały się w „Science”.

Vladimir V. Pitulko, Alexei N. Tikhonov, Elena Y. Pavlova, Pavel A. Nikolskiy, Konstantin E. Kuper, Roman N. Polozov, Early human presence in the Arctic: Evidence from 45,000-year-old mammoth remains, Science 15 Jan 2016, Vol. 351, Issue 6270, pp. 260-263, DOI: 10.1126/science.aad0554

Artykuł informacyjny „Science”.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,73 na 6)
Loading...