Zabytki z Pól Grunwaldzkich po konserwacji

Zakończyła się konserwacja 100 najciekawszych zabytków pozyskanych przez dwa ostatnie lata na Polach Grunwaldzkich, w tym grotów strzał i bełtów oraz fragmentów toporów i siekier. Publiczność będzie mogła je zobaczyć w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku w maju.

topór

Jeden z toporów po konserwacji. Fot. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku

Jak poinformował PAP dr Piotr A. Nowakowski, kierownik działu archeologiczno-historycznego Muzeum w Stębarku, do konserwacji trafiło 100 najbardziej interesujących zabytków pozyskanych w czasie badań archeologicznych w ubiegłym oraz 2014 roku.

– Wśród nich przede wszystkim wymienić trzeba te, które bez wątpliwości związane są z bitwą pod Grunwaldem – groty strzał i bełtów, fragmenty głowni broni białej, żeleźca toporów i siekier, ostrogi i ich fragmenty czy elementy rękawicy pancernej. Ponadto do konserwacji trafiły także niemal wszystkie numizmaty – zarówno te, pochodzące ze średniowiecza, jak i starsze z okresu wpływów rzymskich oraz współczesne do czasów II wojny światowej- wymienił.

Konserwacja została przeprowadzona przez mgr Mariusza Rychtera z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. – Zabiegi te miały na celu zatrzymanie procesów destrukcji, które zagrażały zabytkom oraz usunięcie z nich śladów już dokonanych uszkodzeń. W przypadku zabytków żelaznych poddane zostały kąpieli w roztworze kwasu octowego i kwasu taninowego, a następnie pokryte specjalnym preparatem konserwującym. Zabytki z miedzi przeszły elektrolizę, kąpiel w roztworze benzotriazolu w alkoholu etylowym oraz pokrycie preparatem konserwującym, zaś przedmioty srebrne jedynie kąpiel w kwasie octowym. Oczywiście na kolejnych etapach zabytki były także oczyszczane mechanicznie zgodnie z doraźnymi potrzebami – wyjaśnił dr Nowakowski.

Jak dodał, cenne i ciekawe są wszystkie zabytki. – Oczywiście, ze względu na profil działalności Muzeum, najbardziej nas cieszy pozyskanie militariów pochodzących z bitwy pod Grunwaldem. Możemy powiedzieć, że wskutek ubiegłorocznych badań odnotowaliśmy ponad stuprocentowy przyrost bazy źródeł archeologicznych, które znajdują się w naszych zbiorach. Są to wprawdzie przedmioty drobne, ale pamiętać trzeba, iż większe i cenniejsze przedmioty w znacznej mierze zostały zebrane z pola walki tuż po bitwie. Nie tracimy jednak nadziei, że i takie odnajdziemy w kolejnych sezonach badawczych – podkreślił.

Zaznaczył, że muzealników cieszy również odnalezienie przedmiotów świadczących o kontaktach handlowych Imperium Romanum z mieszkańcami okolicznych terenów, o czym świadczą rzymskie numizmaty, a także wzbogacenie wiedzy o walkach na terenie Pól Grunwaldu w czasie I i II wojny światowej dzięki militariom pochodzącym z tego okresu.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przewiduje prezentację zakonserwowanych zabytków na tegoroczną Noc Muzeów – z 16 na 17 maja.

Na Polach Grunwaldzkich od 2014 roku prowadzone są badania archeologiczne z udziałem naukowców, archeologów – pracowników Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz poszukiwaczy z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polski. Naukowcy chcą odnaleźć miejsce głównego starcia wojsk krzyżackich z wojskami polsko-litewskimi.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,30 na 6)
Loading...