Twierdza króla Psametycha

Pozostałości fortecy, która miała chronić wschodnią granicę Egiptu i jedną z głównych odnóg Nilu, badają egipscy archeolodzy niedaleko miasta Al-Qantara.

Tell Al-Dafna znajduje się 11 km na zachód od Kanału Sueskiego. Niegdyś była to wyspa na peluzyjskiej odnodze Nilu, która uległa zamuleniu jeszcze w starożytności. Ponad 2600 lat temu, najpewniej na polecenie faraona Psametycha I z XXVI dynastii, zbudowano na niej potężną fortecę.

Była to jedna z trzech takich fortyfikacji, które miały zwiększyć bezpieczeństwo Egiptu. Druga znajdowała się na zachodzie i miała chronić przed atakami Libijczyków. Trzecią władca ulokował daleko na południu, na wyspie Elefantyna na Nilu, aby zabezpieczała Egipt przed atakami z terenów Nubii.

Jak poinformowało w komunikacie egipskie Ministerstwo Starożytności, prowadzone od kilku lat badania, którymi kieruje Muhammad Abd Al-Maksoud, ujawniły liczne pozostałości twierdzy, w tym mury z cegły suszonej mające w niektórych miejscach nawet 20 m grubości. Zdaniem badaczy miały one chronić fortecę nie tylko przed wrogiem, ale również przed wodą.

Archeolodzy odkryli także pozostałości mastab (rodzaj grobowca), domów mieszkalnych, warsztatów, pieców metalurgicznych, w których wytapiano miedź i żelazo, oraz pieców do produkcji chleba.

Najstarsze odkryte jak dotąd ślady ludzkiej działalności pochodzą z czasów XXVI dynastii, ale jak głosi komunikat ministerstwa badacze natrafili też na ciekawe znalezisko starsze od fortu o wiele wieków. Mają nim być pozostałości po erupcji wulkanu, który około 3500 lat temu rozsadził wyspę Thera w Grecji. Niestety, komunikat ministerstwa nie podaje na ten temat żadnych szczegółów. Można podejrzewać, że są to warstwy popiołów, albo pumeks, na który już wcześniej natrafiono w kilku miejscach w Egipcie i na Bliskim Wschodzie.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 4,56 na 6)
Loading...