Piękny Amenhotep z Edfu

Wspaniale zachowany posąg przedstawiający faraona Amenhotepa III znaleźli policjanci podczas rajdu na dom handlarza narkotykami i bronią w Edfu w południowym Egipcie.

Edfu

Posąg odnaleziony przez policję. Fot. egipskie Ministerstwo Starożytności

Jak poinformowało egipskie Ministerstwo Starożytności mający 150 cm wysokości posąg jest wyrzeźbiony z czarnego granitu. Pokrywają go liczne inskrypcje umieszczone na bazie, na pasie postaci oraz z tyły posągu. Dzięki nim nie było żadnych problemów z ustaleniem ukazanego władcy. Amenhotep III panował w Egipcie około 3400 lat temu.

Edfu inskrypcja

Inskrypcja „na plecach” władcy. Fot. egipskie Ministerstwo Starożytności

Ministerstwo nie podało, czy wiadomo, gdzie przestępca pozyskał posąg. Specjalny komitet naukowy zajmie się konserwacją zabytku oraz weryfikacją jego autentyczności.

Starożytne Edfu to niezwykle ważne miejsce w dziejach polskiej archeologii, a przede wszystkim egiptologii. To tam w latach 1937-1939 pracowała polsko-francuska misja, która powstała dzięki wysiłkom prof. Kazimierza Michałowskiego. Były to pierwsze polskie wykopaliska na terenie Egiptu. Przywiezione z Edfu zabytki (m.in. ślepe wrota grobowca dostojnika Izi z VI dynastii, XXIV w. p.n.e., zespół stel wotywnych oraz naczynia kamienne, brązowe i gliniane) stworzyły zaczątek galerii sztuki starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 4,90 na 6)
Loading...