Baranek odkryty w Wigilię

Marmurową rzeźbę przedstawiającą barana znaleziono tydzień temu podczas badań kościoła z czasów bizantyńskich w ruinach Cezarei u wybrzeży Izraela.

The marble statue discovered in Caesarea

Baranek znaleziony w Cezarei. Fot. Vered Sarig, The Caesarea Development Corporation/Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela

Izraelscy archeolodzy byli niewątpliwie bardzo zaskoczeni, gdy akurat rankiem 24 grudnia natrafili na marmurową rzeźbę przedstawiającą baranka, a więc zwierzęcia będącego jednym z symboli Jezusa. Co więcej, zespół, którym kierowali dr Peter Gendelman i Mohammad Hater, znalazł ją w trakcie badań pozostałości bizantyjskiego kościoła z VI-VII w. Jest więc bardzo prawdopodobne, że znaleziona rzeźba miała właśnie takie religijne znaczenie.

Jak tłumaczą archeolodzy, „we wczesnym chrześcijaństwie Jezus nie był przedstawiany jako osoba. W zamian używano symboli, a jednym z nich był właśnie baranek”.

Znaleziona rzeźba mogła powstać celowo na potrzeby tego kościoła, ale archeolodzy nie wykluczają hipotezy, że powstała dużo wcześniej. Może bowiem pochodzić z czasów rzymskich i dopiero później chrześcijanie wykorzystali ją do ozdobienia kościoła.

Baran występował też bowiem w sztuce pogańskiej. Towarzyszył czasami Hermesowi albo Merkuremu, a także był przedstawieniem egipskiego boga Amona.

Na podstawie komunikatu izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 4,00 na 6)
Loading...