Kolejny grobowiec w stolicy starożytnej Macedonii

Mający ponad 2200 lat zabytek odkopano w trakcie prac związanych z budową kanalizacji w Pelli w północnej Grecji.

Pella

Grobowiec w pierwszej fazie wykopalisk. Doskonale widać zachowane fragmenty sklepienia. Fot. greckie Ministerstwo Kultury

Pella była najważniejszym miastem królestwa macedońskiego w czasach Filipa II, jego słynnego syna Aleksandra Wielkiego i późniejszych władców. Do naszych czasów zachowały się rozległe pozostałości tamtego miasta, które wciąż kryją wiele sekretów.

Pella 5

Fot. greckie Ministerstwo Kultury

Podczas trwających od października 2014 r. wykopalisk na terenie wschodniego cmentarza greccy archeolodzy odsłonili 18 grobowców. Najnowsze znalezisko jest szczególnie interesujące ze względu na jego architekturę.

Pella 4

Fot. greckie Ministerstwo Kultury

Oprócz przedsionka i głównej komory grobowiec ma bowiem dwa pomieszczenia boczne. W południowym wciąż znajdował się kamienny piedestał, na którym kiedyś spoczywało łoże zmarłego. Wejście do północnego było zaś zablokowane kamienną barierą, po której zostały jedynie plinty (płytka umieszczana pod bazą kolumny).

Pella 3

Fot. greckie Ministerstwo Kultury

Wszystkie cztery komory przykrywało sklepienie beczkowe, które niestety nie zachowało się nad główną częścią grobowca. Na razie archeolodzy nie mogli odsłonić fasady budowli, ale znalezione fragmenty sugerują, że była zwieńczona monumentalnym przyczółkiem. Wiadomo, że wejście do przedsionka było zamknięte drewnianymi drzwiami wysokości 2,78 m i szerokości 1,3 m

Pella 2

Fot. greckie Ministerstwo Kultury

Niestety, grobowiec obrabowano już w starożytności. Znalezione w nim wazy, lampy i figurki pozwoliły wydatować budowlę na pierwszą połowę III w. p.n.e., a więc kilkadziesiąt lat po śmierci Aleksandra Wielkiego.

Komunikat greckiego Ministerstwa Kultury.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...