Mamka Tutanchamona mogła być jego siostrą

Ustalenia dokonane podczas prac w starożytnym grobowcu w Sakkarze pozwalają przypuszczać, że mamka słynnego faraona Tutanchamona była bardzo blisko z nim spokrewniona.

Maja

Wnętrze grobowca Maji. Fot. egipskie Ministerstwo ds. Starożytności

Grobowiec kobiety imieniem Maja francuscy archeolodzy odkryli w Sakkarze blisko 20 lat temu. W ostatnią niedzielę, z okazji zakończenia prac konserwatorskich, szef francuskiej ekspedycji Alain Zivie i egipski minister ds. starożytności Mamdouh El Damaty pokazali wnętrze zabytku dziennikarzom.

Przy okazji zaprezentowali też swoje podejrzenia, że Maja była najstarszą córką Echnatona i Nefretete (Nefertiti) znaną pod imieniem Meritaten, a tym samym siostrą albo przyrodnią siostrą Tutanchamona. Wiemy bowiem, że ojcem słynnego faraona był Echnaton. Nie znamy jednak jego matki.

Dotąd było wiadomo, że Maja była mamką Tutanchamona. W grobowcu kobiety znajduje się m.in. scena przedstawiająca ich oboje. Maja siedzi na królewskim tronie, a faraon spoczywa na jej kolanach. – Są bardzo podobni. Mają te same podbródki, oczy, cechy rodzinne – powiedział Zivie agencji AFP.

Natomiast w jednym z grobowców w Tell el-Amarna, gdzie znajdowała się stolica Echnatona, jest scena ukazująca Meritaton karmiącą małe dziecko. To pozwala przypuszczać, że córka władcy też była mamką.

Ostatnią poszlaką jest ostrakon znaleziony w grobowcu Maji z tytułem, który można przetłumaczyć jako Mistrzyni Kobiet. Wskazuje on (podobnie zresztą jak okazały grobowiec), że Maja była najpewniej kimś więcej na królewskim dworze, niż tylko mamką Tutanchamona.

Niestety na razie nie ma sposobu, aby rozstrzygnąć, czy Maja i Meritaten, to ta sama osoba. Mumii córki Echnatona nie udało się znaleźć. Grobowiec Maji został zaś spustoszony jeszcze w starożytności. W kilka wieków po śmierci mamki przekształcono go w katakumby z mumiami kotów.

Na podstawie komunikatu prasowego egipskiego ministerstwa ds. starożytności opublikowanego na Facebooku, depeszy AFP i Luxor Times Magazine.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 4,67 na 6)
Loading...