W Wiechlicach ratowali resztki dawnego cmentarza

Działacze Towarzystwa Bory Dolnośląskie i Muzeum Ziemi Szprotawskiej wznieśli pamiątkowy obelisk na poniemieckim cmentarzu w Wiechlicach (gm. Szprotawa, woj. lubuskie).

Wiechlice cmentarz ustawianie krzyża

Masywny krzyż odkryty i wykopany podczas prac

– Kilkadziesiąt lat temu ktoś wydał decyzję o zepchnięciu spychaczem wszystkich kwater i nagrobków do uprzednio wykopanych dołów. Szkoda, ponieważ w ten sposób sami okradamy się z pamiątek historii, zabytków i miejsc, które zawsze ktoś by odwiedził – mówi Maciej Boryna z TBD, pomysłodawca akcji.

Cmentarz powstał prawdopodobnie około połowy XIX wieku. Zlokalizowany jest na szczycie zalesionej Góry Wiechlickiej, skąd rozpościera się malowniczy widok na dolinę rzeki Szprotawy. Wcześniej była tu winnica.

– Jak to na Ziemiach Zachodnich bywało, po 1945 cmentarz został splądrowany, a następnie zrównany z ziemią. Prowadząca do niego droga zupełnie zarosła. Na powierzchni zachował się ledwie widoczny porozrzucany gruz i jedna cała płyta nagrobna z inskrypcjami. Miejsce po cmentarzu ledwie dawało się rozpoznać, więc postanowiliśmy jakoś wyeksponować pozostałości nekropolii – opowiada Maciej Boryna.

Wiechlice cmentarz po robotach

Jeden z kurhanów upamiętniających dawny cmentarz

Podczas prac odkryto dwa masywne krzyże oraz cztery nagrobki należące do osób zmarłych w latach 20. i 30. ubiegłego wieku.

Z potłuczonych kwater uczestnicy akcji zbudowali dwa kurhany, zwieńczone masywnymi kamiennymi krzyżami i oblicowane kilkoma odnalezionymi nieuszkodzonymi płytami nagrobnymi. Dodatkowo ustawili dwie ławy. – Teraz można tu przyjść, posiedzieć, podumać, odczytać inskrypcje, a okolica wzbogaciła się o kolejną atrakcję turystyczną. Chcieliśmy też pokazać, że potrafimy dbać o cmentarze innych narodowości – mówi Boryna.

W społecznych pracach wzięli udział: Aniela Cichalewska, Anastazja Chmaj, Remigiusz Piliński, Mateusz Stein, Filip Gnach oraz M. Boryna. Najmłodsi uczęszczają do szkoły podstawowej. – To dobra lekcja patriotyzmu lokalnego i poszanowania dziedzictwa kulturowego – mówią. Najwięcej emocji budziło odnajdywanie zapisanych tablic i odcyfrowywanie nazwisk, dat i zawodów.

W bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza znajduje się ruina kaplicy rodowej wiechlickich von Neumannów, a tuż obok przechodzi ciągnący się w górę rzeki historyczny trakt szprotawsko-głogowski oznakowany kamiennymi drogowskazami.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,71 na 6)
Loading...