Nietknięty etruski grobowiec

Rolnik z Umbrii natrafił przypadkiem na nieobrabowany grobowiec z IV w. p.n.e. We wnętrzu archeolodzy znaleźli dwa sarkofagi i cztery urny.

Città della Pieve

Fot. Soprintendenza Archeologia dell’Umbria

Do przypadkowego odkrycia doszło, gdy zapadła się ziemia podczas prac polowych niedaleko Città della Pieve, niewielkiego miasteczka położonego około 50 km na południowy-zachód od Perugii w środkowych Włoszech.

Wezwani archeolodzy dostali się do korytarza, który kończył się szczelnie zamkniętymi, ciężkimi kamiennymi wrotami. Po ich otwarciu ujrzeli komorę grobową o powierzchni pięciu metrów kwadratowych.

Pomieszczenie było częściowo wypełnione ziemią z zawaliska, do którego doszło jeszcze w czasach starożytnych. Grobowiec nie doznał jednak żadnych innych zniszczeń i nigdy nie zostało obrabowany, co jest wielką rzadkością. Ogromną część etruskich pochówków splądrowano już w starożytności, a w odkrywaniu pozostałych często wyprzedzają archeologów rabusie zabytków. Jednak w rejonie Città della Pieve jak dotąd nie byli oni aktywni.

Città della Pieve 2

Fot. Soprintendenza Archeologia dell’Umbria

W komorze były dwa sarkofagi, cztery urny i liczne dary grobowe, w tym miniaturowe wazy wotywne, dwa ceramiczne dzbany i inne naczynia. W oparciu o zabytki archeolodzy oceniają czas powstania grobowca na koniec IV w. p.n.e.

Na jednym z sarkofagów znajduje się długa inskrypcja, której treść na razie nie jest zrozumiała. Uczeni odczytali tylko słowo Laris będące prawdopodobnie imieniem. W sarkofagu był szkielet mężczyzny

Drugi sarkofag także miał inskrypcję, ale była ona na pokrywającym go malowanym gipsie, który odpadł, gdy zawaliła się część stropu. Uczeni mają nadzieję, że w przyszłości uda się odtworzyć napis składając rozbite fragmenty gipsu. Nie będzie to jednak łatwe. Na szczęście mimo tej katastrofy sarkofag pozostał cały i wciąż jest szczelnie zamknięty.

Wśród znalezisk wyróżniają się urny kryjące skremowane szczątki. Trzy z nich zdobią bowiem bardzo realistyczne rzeźby półleżących postaci ludzkich z wieńcami kwiatów. Archeolodzy natrafili także na marmurową głowę oddzieloną od nieznanego posągu.

W ocenie badaczy grobowiec prawdopodobnie należał do arystokratycznej rodziny z etruskiego miasta Chiusi.

Na podstawie komunikatów prasowych Soprintendenza Archeologia dell’Umbria (1 i 2) i tekstu w Discovery News.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 27, średnia ocen: 5,89 na 6)
Loading...