Srebrny skarb z czasów Jagiellonów

Gliniany garnek z 322 srebrnymi monetami z końca XV i z XVI w odkryli archeolodzy w Żabikowie koło Zambrowa (woj. podlaskie) podczas badań ratowniczych poprzedzających budowę trasy S8.

Żabików in situ

Fot. GDDKiA

Znalezione numizmaty to głównie grosze i półgrosze wybite w mennicach Krakowa, Torunia, Wschowy i Gdańska. Pochodzą z czasów panowania Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Część monet to grosze pruskie Albrechta Hohenzollerna.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, skarb, który archeolodzy odkopali 14 listopada tego roku, jest jednym z najcenniejszych znalezisk dokonanych w trakcie budowy dróg w Polsce na przestrzeni ostatnich lat.

Badania archeologiczne w rejonie odkrycia trwają od blisko pół roku. Początkowo archeolodzy prowadzili je na niewielkim terenie, ale potem ich obszar był sukcesywnie poszerzany, a roboty budowlane przy S8 wstrzymane.

Żabików

Fot. GDDKiA

Na stanowisku w „Żabikowie Prywatnym 2” badania zaczęto przed miesiącem. Objęły one prawie 70 arów, a w ich efekcie archeolodzy natrafili na ślad XVI-wiecznej piwniczki. To właśnie w niej było zdeponowane gliniane naczynie z monetami.

Prace badawcze na zlecenie białostockiego oddziału GDDKiA prowadziła firma BiNa –Bogdan Wetoszka. Kierownikiem badań był mgr Mieczysław Bienia .

Na podstawie komunikatu prasowego GDDKiA.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 16, średnia ocen: 5,69 na 6)
Loading...