Jest niemal pewne, że grobowiec Tutanchamona skrywa nieznane komory

Na 90 proc. w słynnym grobowcu młodego króla znajdują się zamurowane przed tysiącami lat pomieszczenia – ogłosił wczoraj egipski minister ds. starożytności Mamdouh El Damaty.

KV 62

Jedna ze scen pokrywających ściany grobowca Tutanchamona

Informację tę minister przekazał podczas zorganizowanej w Luksorze konferencji prasowej poświęconej wynikom badań geofizycznych w grobowcu KV 62, w którym w 1922 r. znaleziono mumię faraona Tutanchamona wraz z licznymi wspaniałymi zabytkami.

Władze egipskie przeprowadziły badania z pomocą zagranicznych naukowców, aby zweryfikować tezę brytyjskiego egiptolog Nicholas Reeves z University of Arizona.

Przeglądając wysokiej rozdzielczości zdjęcia ścian grobowca Tutanchamona, które wykonała niedawno firma Factum Arte, Reeves dostrzegł intrygujące pęknięcia i cienie mogące świadczyć o istnieniu dwóch zamaskowanych przejść.

Zdaniem egiptologa mniejsze z nich może prowadzić do magazynu, a drugie do następnego grobowca, w którym może być pochowana królowa Nefretete (Nefertiti). Jej mumii dotąd nie odnaleziono, a jednocześnie jest ona jedną z potencjalnych matek Tutanchamona. Zdaniem badacza zmarłego nagle nastoletniego faraona złożono po prostu w przedsionku grobowca matki i zamurowano przejście do kolejnych pomieszczeń.

Władze egipskie uznały podejrzenia za wiarygodne i zorganizowały międzynarodowy zespół, który w tym miesiącu przeprowadził termowizyjne i georadarowe badania wnętrz grobowca.

Wyniki są bardzo obiecujące i wedle egipskiego ministra szanse na to, że w grobowcu są ukryte pomieszczenia wynoszą aż 90 proc. Ostateczne wyniki poznamy jednak dopiero za około miesiąc, po przeanalizowaniu uzyskanych danych w Japonii.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 25, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...