Bób pierwszych rolników

Początki rolnictwa na zachód od rzeki Jordan nie były związane ze zbożem, ale z roślinami strączkowymi – twierdzą izraelscy badacze.

Bób

Nasiona bobu

Hipoteza ta jest efektem badań nasion z wczesnoneolitycznych stanowisk z terenów dzisiejszej Galilei. Naukowcy z Weizmann Institute i Israel Antiquities Authority ustalili, że około 10 tys. lat temu na tych terenach dominowały właśnie rośliny strączkowe. Spośród nich najchętniej spożywano bób. Nie gardzono też soczewicą, różnego typu groszkiem i ciecierzycą.

Wielkie ilości wyłuskanych już ze strąków nasion bobu archeolodzy znaleźli między innymi w jamach zasobowych, czyli ówczesnych odpowiednikach spichlerzy. Nasiona mają bardzo podobne wymiary, co sugeruje, że mamy do czynienia z hodowlą i regularnymi zbiorami, a nie przypadkowym korzystaniem z dziko rosnących roślin. Najstarsze okazy, które można nazwać udomowionymi, badacze datują na 10,1-10,2 tys. lat.

„Pomimo utrzymującej się do dziś dużej roli zbóż w żywieniu, wydaje się, że w badanym przez nas regionie (ziemie na zachód od rzeki Jordan), to właśnie mające wiele białek rośliny strączkowe, były pierwszymi gatunkami, które udomowiono” stwierdzają naukowcy w komunikacie prasowym.

W oparciu o zgromadzone dane uczeni są przekonani, że Galilea była głównym producentem roślin strączkowych w czasach prehistorycznych. Na skutek trwającego tysiące lat procesu charakterystyka tych roślin się zmieniała, gdyż hodowla sprzyjała umacnianiu się cech cenionych przez hodowców. Dziś bób nie występuje już w stanie dzikim

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 4,56 na 6)
Loading...