Propozycje Wydawnictwa Erica na listopad

„Herosi mitów germańskich. Sigurd pogromca smoka i inni Wölsungowie” (autor: Artur Szrejter) i „Nie tylko pod Salaminą. Wojny morskie Hellady do 355 r. p.n.e.” (Waldemar Pasiut)– to listopadowe propozycje Wydawnictwa Erica. Polecamy je Waszej uwadze!

 

Autor: Artur Szrejter
Tytuł: „Herosi mitów germańskich. Sigurd pogromca smoka i inni Wölsungowie”
Wymiary: 160×230
Liczba stron: 336
Okładka: twarda
ISBN: 978-83-64185-93-9
EAN: 9788364185939
Wydanie: pierwsze
Data wydania: 16.10.2015
Wydawca: Wydawnictwo ERICA
Cena detaliczna: 49.90 zł
Kup ze zniżką w Księgarni Tetraerica.pl

Bohaterów baśni i legend znamy jako rycerzy o kryształowo czystym sercu, którzy po walce z odrażającymi potworami uwalniali piękne dziewice.
Herosom ze starogermańskich opowieści daleko było do takiego ideału. Choć dokonywali wspaniałych czynów, odpowiadali też za świętokradztwa. Choć zabijali smoki i gromili wrogów, okazywali się również krwawymi szaleńcami. Choć zdobywali skarby oraz miłość urodziwych kobiet, plamili się także chciwością i kazirodztwem.

Zapraszamy do mrocznego świata herosów germańskich.

Artur Szrejter przedstawia dzieje królów i bohaterów z mitycznego rodu Wölsungów. Najsławniejszym z nich był zabójca smoka Fafnira, w tradycji skandynawskiej znany jako Sigurd, a w niemieckiej jako Sifrid albo Siegfried.

Składające się z dwóch tomów popularnonaukowe opracowanie rozpoczyna się przygodowymi gawędami o bohaterskich czynach Wölsungów. Następnie autor poddaje germańskie pieśni i opowieści o herosach analizie religioznawczej, literaturoznawczej, etnologicznej, archeologicznej, historycznej i językoznawczej. Na końcu umieszczono nowe tłumaczenie Sagi o Wölsungach. Zostało tak przygotowane, aby ukazać bogactwo germańskich wyobrażeń na temat etosu wojny i wojownika, tajemnic ludzi parających się magią, a także roli, jaką w mitach pełnili bohaterowie, królowie, bogowie, zapomniane boginie czy zepchnięte do pozaludzkiego świata olbrzymy i potwory.

Autor: Waldemar Pasiut
Tytuł: „Nie tylko pod Salaminą. Wojny morskie Hellady do 355 r. p.n.e.”
Wymiary 160 × 230 mm
Liczba stron 336
Okładka twarda
ISBN 978-83-65310-53-8
Cena: 39,90 zł
Kup książkę w księgarni Tetraerica.pl!

Książka, którą oddajemy do rąk Czytelników, jest dopełnieniem tematyki zaprezentowanej przez Autora w jego dwóch poprzednich pracach, poświęconych działaniom morskim Aleksandra Wielkiego oraz wojnom na morzu w epoce hellenistycznej.

Tym razem narracja cofa się do epok wcześniejszych począwszy od legendarnych czasów bohaterskich. Po nich opis obejmuje stulecia tzw. „Wieków Ciemnych” i Wielkiej Kolonizacji, pełne chwały lata wojen perskich, dramat wojny peloponeskiej, wreszcie czas zmierzchu wolnej Hellady aż do chwili, kiedy od strony jej północnych rubieży zaczął zwolna nasuwać się na nią cień wzrastającej pod rządami Filipa II potęgi Macedonii.

Mamy nadzieję, że książka ta zainteresuje nie tylko tych, których pasjonuje marynistyka ale także tych którzy w materialnym i duchowym dorobku Hellady dostrzegają korzenie naszej cywilizacji.

 

Zobacz pozostałe książki Wydawnictwa Erica, dostępne w Księgarni Tetraerica.pl!