Czy to dziewczyna spalona za czary?

Bardzo wiele wskazuje na to, że nastolatkę, której szkielet archeolodzy znaleźli w północno-zachodnich Włoszech, spalono w związku z podejrzeniami o czary.

– Złapali ją za łokcie i po prostu wrzucili do jamy. Jej głowa opierała się o ścianę. Brodą niemal dotknęła mostka – opowiedziała „Discovery News” antropolog Elena Dellù. Potem ciało mającej najwyżej 17 lat dziewczyny przywalono ciężkimi kamiennymi płytami. Zdaniem archeologów oznacza to, że chciano uniemożliwić jej wstanie z grobu.

Nietypowy pochówek odkrył zespół, którym kierował Philippe Pergola z Papieskiej Rzymskiej Akademii Archeologii, podczas badań pozostałości po bazylice San Calocero w miejscowości Albenga na Riwierze Liguryjskiej.

Badania szkieletu wykazały, że mającą około 145 cm dziewczynę najwyraźniej spalono. Jak tłumaczy Dellù, nie wiadomo, czy dziewczyna żyła w chwili spalenia. Na pewno jednak na kościach były wtedy jeszcze tkanki miękkie.

Badania antropologiczne wskazują także, że zmarła miała anemię oraz hipoplazję szkliwa. Wszystko to sugeruje, że dziewczyna cierpiała z powodu niedożywienia.

Zdaniem antropolog jest możliwe, że to właśnie zły stan zdrowia doprowadził do tragicznej śmierci dziewczyny. Ludzie mogli wystraszyć się jej bladości, a także występujących prawdopodobnie krwiaków i omdleń.

W dawnych, bardzo zabobonnych społecznościach osoby z tego typu dolegliwościami czasami były podejrzewane o wampiryzm albo uprawianie magii.

Na razie nie zakończono jeszcze datowań radiowęglowych pozwalających w miarę dokładnie określić czasy, w których żyła dziewczyna. Archeolodzy wstępnie oceniają je na IX-XV w.

Jak badacze podkreślają, jest to już drugi taki nietypowy pochówek odkryty na tym stanowisku. We wrześniu ubiegłego roku odkopali 13-letnią dziewczynę pochowaną twarzą w dół. Badania antropologiczne wykazały, że cierpiała na szkorbut, którego przyczyną jest brak odpowiedniej ilości witaminy C w diecie. Kładzenie twarzą w kierunku ziemi także jest jedną z praktyk mających uniemożliwiać zmarłym powstawanie z grobów.

Na podstawie Discovery News.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 4,57 na 6)
Loading...