Zapomniany amfiteatr na 10 tys. miejsc

Włoscy archeolodzy odkryli w toskańskim miasteczku Volterra pozostałości rzymskiego amfiteatru zbudowanego prawdopodobnie w I w. n.e.

Volterra

Ruiny rzymskiego teatru w miasteczku Volterra, które znajdują się zaledwie kilometr od odkrytych teraz pozostałości amfiteatru. Fot. Jean-Christophe Benoist, Creative Commons

– Znalezisko rzuca nowe światło na historię Volterry, która jest znana głównie ze swojego etruskiego dziedzictwa. Amfiteatr pokazuje, że w czasach cesarza Augusta był to ważny rzymski ośrodek – powiedziała serwisowi „Discovery News” Elena Sorge, archeolog z toskańskiego urzędu odpowiedzialnego za zabytki.

Badania geofizyczne wskazują, że pozostałości amfiteatru leżą 6-9 m pod ziemię. Archeolodzy w trakcie sondażowych wykopalisk odsłonili jedynie niewielką część fundamentów. Ich zdaniem może to być najważniejsze odkrycie rzymskiego amfiteatru w ciągu ostatniego stulecia.

Amfiteatry były miejscami, w których organizowano walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta i inne atrakcje. W oparciu o odsłonięty fragment owalnej budowli i informacje z badań geofizczynych archeolodzy szacują, że obiekt miał około 80 na 60 m.

– Ten amfiteatr był dość spory. Nasze wykopaliska odsłoniły trzy rzędy siedzeń, które mogły łącznie pomieścić jakieś 10 tys. ludzi – powiedziała Sorge.

Nie była to jedyna monumentalna budowla o charakterze kulturowo-rozrywkowym zbudowana w tej miejscowości w czasach rzymskich. W dużo lepszym stanie zachował się do naszych czasów teatr, który znajduje się zaledwie kilometr od odkrytych teraz fundamentów.

Zdaniem Sorge zadziwiające jest, że o amfiteatrze nie wspominają żadne źródła historyczne. Jej zdaniem mógł on być porzucony dość wcześnie i szybko pokryła go roślinność.

Kamienny amfiteatr zbudowano z użyciem miejscowego budulca i wzniesiono za pomocą tych samych technik, co budynki pobliskiego teatru.

Na podstawie Discovery News.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...