Chińczycy odkryli wielki grobowiec z dwoma milionami monet

Ponad 10 tys. różnych zabytków ze złota, jadeitu, żelaza, drewna i bambusów, a także 10 ton monet znaleźli chińscy archeolodzy w rozległym kompleksie grobowym niedaleko Nanchang w południowo-wschodnich Chinach.

W ocenie badaczy pochodzący z czasów dynastii Han obiekt jest najbardziej kompletnym i najlepiej zachowanym kompleksem grobowym, jaki dotąd udało się w Chinach odkopać.

W głównej części mauzoleum archeolodzy znaleźli szczelnie zamkniętą trumnę. Podejrzewają, że spoczywać w niej może Liu He, wnuk cesarza Wu. Liu objął tron w 74 r. p.n.e, ale po 27 dniach wysocy urzędnicy uznali jego postępowanie za niegodne (m.in. nie przestrzegał żałoby po poprzedniku oraz rozdawał stanowiska swoim znajomym) i odsunęli go od władzy, a także wymazali jego imię z oficjalnej listy cesarzy. Liu He zmarł 15 lat później.

Cały kompleks ma około 40 tys. metrów kwadratowych powierzchni i znajduje się na terenach wiejskich niedaleko miasta Nanchang w prowincji Jiangxi. Archeolodzy zidentyfikowali osiem głównych grobowców połączonych drogami i pochówek z rydwanem. Mury zbudowanego około 2000 lat temu obiektu mają blisko 900 metrów długości. Oprócz Liu spoczywają w nim też najpewniej członkowie jego rodziny.

We wnętrzu archeolodzy znaleźli m.in. 2 mln brązowych monet o łącznej wadze 10 ton, terakotowe figury, instrumenty muzyczne i ponad 10 tysięcy innych przedmiotów.

Odkrycie jest na tyle wyjątkowe, że władze chińskie już postanowiły ubiegać się o wpis grobowca na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na podstawie South China Morning Post, gdzie znajdziecie cztery zdjęcia zabytków i grobowca. Liczne fotografie monet można natomiast obejrzeć w Daily Mail.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 18, średnia ocen: 5,61 na 6)
Loading...