Najstarsi neandertalczycy w Italii

Neandertalczycy pojawili się na Półwyspie Apenińskim o ponad 100 tys. lat wcześniej, niż wskazywały na to dotychczasowe ustalenia.

Altamura

Pokryta wapiennymi naciekami czaszka z Grotta di Lamalunga, która dotąd uchodziła za najstarsze neandertalskie szczątki we Włoszech. Fot. Włoskie Ministerstwo Dziedzictwa i Kultury

W 1929 r. w żwirowni Saccopastore niedaleko rzeki Anienie w regionie Lacjum (środkowe Włochy) odkryto czaszkę dorosłej neandertalskiej kobiety. Kolejną – tym razem należącą do 35-letniego mężczyzny – znaleziono w 1935 r. Nowe datowania osadów, w których je odkryto, wskazują, że są one dużo starsze niż dotąd sądzono, gdyż mają aż 250 tys. lat.

Badania przeprowadził Fabrizio Marra z Włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii wraz z kolegami z Włoch i USA.

Jak dotąd za najstarsze szczątki neandertalczyków we Włoszech uchodził pokryty wapiennymi naciekami szkielet znaleziony w 1993 r. w Grotta di Lamalunga w Apulii, który ma 130 tys. lat. Nowe datowanie oznacza, że neandertalczycy pojawili się na Półwyspie Apenińskim mniej więcej w tym samym czasie co w Europie Środkowej.

Uzyskane wyniki wyjaśniają również pewną nieścisłość, która trapiła dotąd badaczy. Otóż 11 kamiennych narzędzi, które znaleziono w żwirowisku Saccopastore miało cechy, które dużo lepiej pasowały do wcześniejszego okresu niż na to wskazywały dawne datowania stanowiska.

Artykuł prezentujący wyniki badań ma ukazać się w tym miesiącu w magazynie „Quaternary Science Reviews”.

Na podstawie The Local.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...