Nowe odkrycia w Ollantaytambo

Kompleks platform, magazyn i dziedziniec odkryto na terenie parku archeologicznego Ollantaytambo niedaleko Cuzco w Peru.

Ollantaytambo 2

Terasy uprawne pokrywają wiele górskich zboczy w Ollantaytambo. Fot. Bernard Gagnon, Creative Commons

Znaleziska pochodzą z czasów imperium Inków. Ollantaytambo było posiadłością Pachacutiego, który panował w latach 1438-1472. To właśnie on rozpoczął podboje, które doprowadziły do powstania imperium.

Kamienne konstrukcje były dotąd nieznane archeologom, gdyż przykrywała je bardzo gęsta roślinność. Odkryli je strażnicy i robotnicy, którzy prowadzili prace konserwatorskie na leżącym na terenie parku.
stanowisku archeologicznym Peñas.

Łącznie odkryte konstrukcje zajmują 5 ha. Połączona schodami platformy są różnej wysokości i długości. W ocenie badaczy mogły być terasami uprawnymi, których wiele już znaleziono w okolicy Ollantaytambo. Na razie nie można jednak wykluczyć, że mogły służyć jedynie zatrzymywaniu spadających ze zbocza kamieni.

Ollantaytambo 1

Magazyny i terasy uprawne niedaleko Ollantaytambo. Fot. Stevage, Creative Commons

Oprócz platform badacze natrafili na zbudowany przy wielkim głazie dziedziniec, który służył najpewniej do odprawiania jakichś ceremonii. W jego pobliżu był też magazyn, który jednak jest bardzo zniszczony. W ocenie władz parku doszło do tego podczas budowy drogi Cuzco-Quillabamba w 1933 r.

Po oczyszczeniu i zabezpieczeniu znalezisko ma być udostępnione turystom.

Na podstawie Fox News i Peru this Week (dali jedno zdjęcie odkrytych konstrukcji)

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...