Pierwsze systematyczne wykopaliska w asklepiejonie w Feneos na północy Peloponezu przeprowadzili w tym roku greccy i niemieccy archeolodzy.
Fot. greckie Ministerstwo Kultury
Pozostałości położonej 750 m n.p.m. świątyni ku czci boga medycyny Asklepiosa odkryto już w 1958 r., ale pierwsze systematyczne wykopaliska przeprowadzono dopiero we wrześniu tego roku. Wcześniej jedynie wykonano kilka sondażowych wykopów oraz badania powierzchniowe i dokumentację ruin.
Fot. greckie Ministerstwo Kultury
Wykopaliska pozwoliły lepiej poznać przeszłość budowli. Wynika z nich, że miejsce było już wykorzystywane w VII-VI w. p.n.e. Pierwsza część świątyni powstała jednak dopiero w drugiej połowie IV w. p.n.e., a 200 lat później sanktuarium znacząco rozbudowano. Niestety, w I w. n.e. asklepiejon zniszczyło trzęsienie ziemi. Odbudowano go co prawda, ale już jako miejsce kultu cesarskiego.
Fot. greckie Ministerstwo Kultury
Do sanktuarium wchodziło się od wschodu po rampie. Archeolodzy przebadali m.in. pozostałości głównego pomieszczenia, w którym wciąż znajduje się pokryta inskrypcjami podstawa, na której stały niegdyś nadnaturalnej wielkości posągi Asklepiosa i jego córki Higiei. Ich twórcą był ateński rzeźbiarz Attalus.
Fot. greckie Ministerstwo Kultury
Podium przeznaczeone na dwa posągi było również w jednym z bocznych pomieszczeń. Archeolodzy znaleźli w nim także marmurowy stół ofiarny. Podłogę centralnej części świątyni zdobiła mozaika ze wzorami geometrycznymi.
Fot. greckie Ministerstwo Kultury
Na podstawie komunikatu greckiego Ministerstwa Kultury.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.