Czy Kleopatra mogła zabić się za pomocą węża?

Popularna wizja egipskiej królowej popełniającej samobójstwo poprzez ugryzienie węża jest mało prawdopodobna – przekonują badacze z University of Manchester.

Kleopatra VII zginęła w 30 r. p.n.e., gdy była więźniem Oktawiana, przyszłego pierwszego cesarza Rzymu. Jej śmierć zakończyła epokę faraonów, gdyż Oktawian wcielił Egipt do imperium rzymskiego.

Źródła starożytne zazwyczaj informują, że władczyni popełniła samobójstwo używając do tego węża przemyconego w koszu z figami. Relacje te jednak od dawna budziły wątpliwości naukowców.

Rozmowa Tyldesley z Grayem opublikowana przez University of Manchester

W Egipcie były wówczas dwa gatunki węży, które są w stanie łatwo zabić człowieka. a mianowicie mająca nawet 3-4 m długości kobra i żmija rogata osiągająca około 80 cm długości. Nie oznacza to jednak, że są one świetnym sposobem popełnienia samobójstwa.

– Kobry są za duże, aby można było je przemycić. Poza tym jest tylko 10 proc. szans, że ich ugryzienie będzie śmiertelne. W większości wypadków wąż ten nie wstrzykuje bowiem jadu – mówi herpetolog Andrew Gray z Manchester Museum.

Tymczasem wąż miał zabić nie tylko królową, ale także jej dwie służące. Zdaniem Graya jest to w zasadzie niemożliwe. – Węże używają jadu, aby się bronić i do polowania. Oszczędzają więc jad i używają go tylko, gdy jest naprawdę potrzebny – mówi herpetolog w rozmowie z egiptolog dr Joyce Tyldesley. Dlatego trudno wierzyć w to, aby jakikolwiek wąż pogryzł ze skutkiem śmiertelnym trzy osoby jednocześnie.

Śmierć od jadu węża jest również bardzo bolesna i powolna. Jest więc mało prawdopodobne, że samobójca zdecydowałby się właśnie na taką metodę.

Podobne wątpliwości wyrażała już kilka lat temu Karolina Anna Kulpa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zdaniem bardziej przekonująca jest hipoteza, wedle której Kleopatra zginęła po zażyciu trucizny pochodzenia roślinnego. Takie podejrzenia również pojawiały się w dziełach starożytnych autorów, ale nie zyskały one tak wielkiego rozgłosu, jak wizja śmierci od ukąszenia węża.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...
Tags: