Megality z bułgarskich gór

Pozostałości pradawnej nekropolii, w tym największy dolmen w Bułgarii, odkryto w paśmie górskim w centrum kraju.

Megalityczne konstrukcje znajdują się w trudno dostępnym miejscu w łańcuchu Sredna Gora niedaleko miejscowości Złatoseł koło Płowdiw. Miejsce to było dotąd znane tylko garstce miejscowych. Dla nauki odkryła je prof. Waleria Fol specjalizująca się w badaniach nad Trakami, ludem, który w starożytności żył na terenach Bułgarii i północnej Grecji. – Takich megalitów nie widzieliśmy dotąd w Bułgarii – powiedziała mediom.

Największe wrażenie robi dolmen wielkości dwupokojowego mieszkania, będący największą konstrukcją tego typu znalezioną w Bułgarii. W ocenie Fol jest on częścią nekropoli przeznaczonej dla arystokratów i powstał co najmniej w II tysiącleciu p.n.e. W miejscu tym były też inne dolmeny, ale nie dotrwały do naszych czasów w tak dobrym stanie.

W tej samej okolicy badacze znaleźli również skalną świątynię z pionowo ustawionym głazem wysokości 2,5 m. Zdaniem Fol świątynia była poświęcona kultowi Słońca. Wyjątkowym znaleziskiem jest też megalit w kształcie jaja. Prawdopodobnie ma on związek z wiarą w boską naturę kamienia i symbolizuje narodziny życia.

Na podstawie Archaeology in Bulgaria (dali kilka zdjęć).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,38 na 6)
Loading...