XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny odbędzie się w Warszawie

Wieloletnie starania zakończyły się sukcesem. Polska będzie organizatorem następnego Międzynarodowego Kongresu Numizmatycznego, który odbędzie się w 2021 r.

Tak odległa data imprezy wynika z tego, że kongres odbywa się raz na sześć lat. Jest to jednak jedno z najważniejszym spotkań numizmatyków z całego świata. Organizatorzy spodziewają się, że na kongres może przyjechać nawet nieco ponad 1000 naukowców.

O organizację edycji w Polsce starał się Uniwersytet Warszawski we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Polskim Towarzystwem Numizmatycznym. Działaniom patronował Narodowy Bank Polski.

Pomysłodawcą goszczenia w Warszawie numizmatyków z całego świata i głównym organizatorem jest prof. Aleksander Bursche z Uniwersytetu Warszawskiego. Decyzję o przyznaniu organizacji Polsce podjęto podczas tegorocznego kongresu, który zakończył się niedawno w Taorminie na Sycylii.

Film „2300 lat pieniądza w Polsce”, który promował polską kandydaturę

Pierwsze starania o zyskanie poparcia dla polskiej propozycji prof. Bursche podjął już jednak sześć lat wcześniej podczas kongresu w Glasgow.

– Kandydaturę zgłosiliśmy formalnie półtora roku temu i wówczas było już jasne, że nie mamy w praktyce konkurencji. Jedyne poważne obawy wiązałem z tym, że swoją kandydaturę może zgłosić Wiedeń, jednak różne animozje w tamtejszym środowisku numizmatycznym skutecznie to uniemożliwiły. Myślę, że ważna w tym kontekście była moja wizyta w USA w pierwszej połowie 2015 r., na zaproszenie American Numismatic Society (ANS) i odbyte podczas niej rozmowy z wieloma Amerykanami oraz pełne wsparcie polskiej kandydatury, określanej jako dobra, silna i merytoryczna przez Carmen Arnold-Biucchi, wówczas szefową International Numismatic Council. W konsekwencji na długo przed głosowaniem w Taorminie Polska nie miała realnej konkurencji – opowiada polski archeolog w wywiadzie, którego udzielił Adamowi Deglerowi.

Wedle wstępnych planów kongres potrwa 3-4 dni. Wszystkie sesje będą odbywać się na Uniwersytecie Warszawskim w leżących blisko siebie budynkach starego Kampusu Uniwersyteckiego, w salach Auditorium Maximum, w starym BUW, Instytucie Historii oraz w Instytucie Archeologii.

Niewykluczone, że imprezie będą towarzyszyły specjalne wystawy w muzeach i innych stołecznych instytucjach.

Więcej o kongresie w wywiadzie z prof. Bursche

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 3,00 na 6)
Loading...
Tags: