Krwawe ofiary z duńskiego torfowiska

Kości ośmiu psów i młodej kobiety znaleźli archeolodzy w torfowiskach na północ od Aarhus w Danii. Ich zdaniem są to pozostałości po ofiarach składanych bogom w epoce żelaza.

skelet-af-hund-skoedstrup-udgravning-2015-foto-jacob-due-moesgaard-museum

Jeden z ośmiu szkieletów psów. Fot. Jacob Due, Moesgaard Museum

Archeolodzy z Moesgaard Museum dokonali odkryć podczas wykopalisk ratunkowych prowadzonych niedaleko Skødstrup w związku z planami inwestycyjnymi miejscowych władz. W badanej okolicy ma w przyszłości powstać nowa dzielnica mieszkalna.

W trakcie badań okazało się jednak, że miejsce to było zamieszkane także w epoce żelaza. Archeolodzy natrafili na pozostałości wioski, po której zachowała się chociażby brukowana ulica, a także podłogi domostw.

brolagt-jernaldervej-udgravet-i-skoedstrup-2015-foto-jacob-due-moesgaard-museum

Brukowana ulica prehistorycznej wioski. Fot. Jacob Due, Moesgaard Museum

Cztery metry pod ziemią archeolodzy znaleźli także kości kobiety oraz ośmiu psów. Zwierzęta leżały obok drewnianych palików, do których najpewniej były przymocowane w chwili śmierci. W ocenie archeologów są to pozostałości po ofiarach dla bogów składanych w torfowisku.

– Spodziewaliśmy się ciekawych znalezisk, bo groby i ofiary były już odkrywane w tym rejonie – mówi archeolog Per Mandrup. W jednym z torfowisk na wschód od badanego obszaru już od XIX w. odkrywano miecze, groty włóczni, elementy tarcz, ludzkie kości i szczątki 13 psów.

skelet-af-jernalderkvinde-fundet-i-udgravning-i-skoedstrup-2015-foto-jacob-due-moesgaard-museum

Szczątki młodej kobiety. Fot. Jacob Due, Moesgaard Museum

– Nowe znaleziska przerosły jednak nasze oczekiwania. Ludzki szkielet to wisienka na torcie. Należy do kobiety zmarłej w wieku dwudziestu kilku lat, a jego znalezienie przybliża nas do poznania zwyczajów związanych ze składaniem ofiar w epoce żelaza – tłumaczy badacz z Moesgaard Museum.

We wczesnej epoce żelaza ludzie wydobywali w tym miejscu torf. Ofiary składano kilka stuleci później w jamach, które pozostały po tej działalności.

Krótki film z wykopalisk

Komunikat prasowy Moesgaard Museum.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...