Mozaiki z willi pogańskiego senatora

Włoscy archeolodzy odsłonili w małej toskańskiej wiosce fragmenty wspaniałych mozaik z końcowego okresu istnienia cesarstwa rzymskiego.

Mozaiki znajdują się na prywatnej nieruchomości zaraz obok lokalnej drogi we wiosce Capraia e Limite, 20 km na zachód od Florencji. Ich odkrycie w żadnym razie nie jest przypadkiem, gdyż od dawna archeolodzy wiedzieli, że od I do VI w. n.e. znajdowała się w tym miejscu luksusowa rzymska rezydencja.

– Pierwsze ślady willi znaleziono w 1983 r., kiedy robotnicy pracujący przy zakładaniu sadu odkryli trochę bloków, fragmentów białej mozaiki i – co było najbardziej interesujące – inskrypcję wymieniającą jednego z właścicieli kompleksu – powiedziała „Discovery News” Lorella Alderighi z toskańskiego urzędu zajmującego się archeologią.

Był nim Wecjusz Agoriusz Pretekstatus, który nie jest dla historyków postacią anonimową. W drugiej połowie IV w. n.e. należał do najważniejszych członków rzymskiego senatu. Choć w imperium zaczynało już dominować chrześcijaństwo, to Pretekstatus pozostawał przy pogańskiej wierze, której był gorliwym zwolennikiem i obrońcą. Zmarł w 384 r. Pełnił wówczas ważny urząd prefekta pretorianów na dworze cesarza Walentyniana II. W następnym roku miał objąć zaszczytny urząd konsula.

Ze starożytnych źródeł znamy chociażby narzekania innego senatora wspierającego pogańskie wierzenia, znanego mówcy Kwintusa Aureliusza Symmachusa, że Pretekstatus spędza zbyt dużo czasu odurzając się opium w swych toskańskich willach, zamiast zajmować się działalnością polityczną w Rzymie.

To właśnie Pretekstatus zapoczątkował czasy największej świetności willi, przebudowując ją na luksusową rezydencję. Niestety, na początku VI w. budowla została opuszczona i następnie rozgrabiona.

Pierwsze ślady po dobrze zachowanych mozaikach odkryto w 2013 r. Odsłonięto wówczas owalny fragment ze sceną polowania na dzika, który pochodzi z czasów Pretekstatusa. Przeprowadzone w tym roku wykopaliska miały na celu zweryfikowanie podejrzeń, że pod ziemią kryje się więcej takich starożytnych przedstawień.

Archeolodzy odsłonili dwie mozaiki podłogowe. Pierwsza pochodzi zdaniem badaczy z drugiej połowy IV w. n.e., a tworzą ją wzory geometryczne obramowane różnokolorowymi motywami florystycznymi. Druga – stworzona w V w. n.e. – składa się z oktagonów dekorowanych zwierzętami i kwiatami. W jej centrum znajduje się popiersie mężczyzny w tunice. Zdaniem badaczy nie jest to jednak portret, ale raczej zwykła dekoracja.

W ocenie badaczy, mozaiki willi miały łącznie około 300 m kw. Na razie odsłonięto zaledwie jedną ósmą tej powierzchni, ale na więcej przyjdzie nam najpewniej poczekać wiele lat. Część mozaiki znajduje się bowiem pod budynkiem wykorzystywanym do działalności produkcyjnej.

Na razie odsłonięte mozaiki ponownie przykryto ziemią. Lokalne władze chcą je jednak udostępnić turystom.

Na podstawie Discovery News. Galeria zdjęć.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...