Kilkusetletni podziemny korytarz odkryto w Brzezinach

Wejście do podziemnego przejścia znajduje się pod gotyckim kościołem Podwyższenia św. Krzyża. Tunel pochodzi prawdopodobnie z XVI w.

Tunel w Brzezinach

Fot. Urząd Miasta Brzeziny

– Wejście do podziemnego korytarza prowadzi z krypty grobowej znajdującej się pod dwoma kaplicami: Matki Boskiej Różańcowej oraz świętego Krzyża. Wejście stanowiło przedłużenie klatki schodowej i przez wiele lat było zamurowane. Odsłoniliśmy je. Pod ziemią doszedłem do miejsca, w którym tunel jest zasypany – opowiedział „Dziennikowi Łódzkiemu” Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi.

Odkrycia dokonał zespół archeologów pod kierunkiem Błażeja Muzolfa z Zespołu Badań Konserwatorskich z Lutomierska.

Na razie nie zlokalizowano wylotu. Korytarz prawdopodobnie łączy kościół z klasztorem zlokalizowanym niegdyś po drugiej stronie dzisiejszej ulicy Kościuszki. Badacze nie wykluczają też, że można było nim dojść do nieistniejącego już zamku Lasockich, którzy władali Brzezinami przez ponad 300 lat.

Brzeziny

Kościół Podwyższenia św. Krzyża w Brzezinach. Fot. Jolanta Dyr, Creative Commons

Pogłoski o istnieniu podziemnego przejścia łączącego kościół z siedzibą Lasockich krążyły od bardzo dawna, ale brakowało jakichkolwiek dowodów.

Fundamenty i ściany tunelu zbudowano z kamieni granitowych uzupełnionych cegłą, zaś sklepienie kolebkowe z cegły. Kamienna podłoga tunelu obniża się w kierunku południowym. Wysokość korytarza to ok. 1,8 metra a jego szerokość ok. 1,2 metra.

Jak informuje Urząd Miasta Brzeziny, na razie prace konserwatorskie i restauratorskie obejmują pierwszych kilkanaście metrów podziemnego korytarza, z którego usunięto namulisko (ziemię, która dostała się przez część tunelu zarwaną pod drogą krajową).

Tunel w Brzezinach 2

Fot. Urząd Miasta Brzeziny

– W przyszłości odkryty fragment tunelu zostanie zabezpieczony poprzez podmurowanie i kamienne uzupełnienie oraz cegły, a także wymianę zmurszałych fug pomiędzy cegłami i kamieniami. Wcześniej jednak tunel należy osuszyć, gdyż panuje w nim duża wilgotność, o czym świadczy skraplająca się na ścianach i suficie woda – mówi cytowany w komunikacie urzędu Mirosław Kosielski z krakowskiej Pracowni Konserwatorskiej Piotra Białko, której pracownicy biorą udział w pracach wykopaliskowych.

Kościół Podwyższenia św. Krzyża w Brzezinach zbudowano na przełomie XIII/XIV w., ale w renesansie poddano go znacznej przebudowie. Kaplicę Matki Boskiej Różańcowej dodano w 1515 roku, a 104 lata później powstała kaplica Świętego Krzyża. W ocenie badaczy korytarz powstał podczas budowy tej pierwszej.

Na podstawie komunikatu prasowego Urzędu Miasta Brzeziny i artykułu w Dzienniku Łódzkim.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 20, średnia ocen: 4,90 na 6)
Loading...