Dwa duże skarby odkryto w Transylwanii

Aż 350 przedmiotów z brązu i żelaza znaleźli archeolodzy w skarbach z VIII w. p.n.e. ukrytych w Rumunii.

Dwa skarby złożone z 300 i 50 obiektów znajdowały się w niewielkim, poprzecinanym strumieniami jarze na krańcu prehistorycznego stanowiska archeologicznego Tărtăria–Podu Tărtăriei, które odkryto zaledwie trzy lata temu w południowej Transylwanii.

Wśród złożonych w ziemi przedmiotów są różnego typu topory, krótkie miecze, włócznie, brosze, bransolety na ramiona i nogi, wisiory, paciorki, szpile do włosów, elementy końskiej uprzęży i naszyjniki torques. Większość zabytków jest wykonana z brązu, ale broń i narzędzia są z żelaza.

Corina Bors z Narodowego Muzeum Historii Rumunii zaprezentowała znalezisko podczas niedawnego spotkania European Association of Archaeologists w Szkocji.

W jej ocenie prawdopodobnie oba skarby są darami wotywnymi złożonymi przez niezwykle zamożne osoby lub całe społeczności. W tym rejonie archeolodzy znaleźli również jamy ofiarne z potłuczoną ceramiką i cmentarz złożony z kilku pochówków.

Jak podkreśla Bors po raz pierwszy archeologom w Rumunii udało się odkryć skarb z tego okresu i przebadać w pierwotnym miejscu jego złożenia. Dotąd takie skarby odkrywali i wydobywali jedynie poszukiwacze amatorzy, co znacząco zmniejszało naukową wartość znalezisk.

Obecnie naukowcy prowadzą specjalistyczne analizy mające na celu ustalenie pochodzenia metali, z których wykonano zabytki.

Na podstawie Live Science. Galeria zdjęć

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,43 na 6)
Loading...