Pieczęć ze Wzgórza Świątynnego

Mającą około 3000 lat pieczęć znalazł 10-letni ochotnik podczas przeczesywania ziemi pochodzącej ze Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie.

pieczęć

Pieczęć po oczyszczeniu i konserwacji. Fot. The Temple Mount Sifting Project

Pochodzący z Rosji Matwiej Cepliajew był jednym ze 170 tys. ochotników, którzy jak dotąd wzięli udział w projekcie Temple Mount Sifting. To wyjątkowe przedsięwzięcie ma na celu dokładne przesianie ziemi, którą w latach 1999-2000 r. nielegalnie wywieziono ze Wzgórza Świątynnego podczas budowy tam nowego meczetu.

Islamska organizacja zarządzająca tym wyjątkowym dla żydów i muzułmanów miejscem prowadziła inwestycję bez nadzoru archeologicznego. Pełną zabytków ziemię rozkopywano buldożerami a następnie wywożono. Załadowane wywrotki opuszczały Wzgórze Świątynne około 400 razy. Łącznie w różne miejsca trafiło co najmniej kilka tysięcy ton ziemi, a wraz z nią nieznana liczba zabytków.

pieczęć 2

Pieczęć zaraz po znalezieniu. Fot. The Temple Mount Sifting Project

Dlatego ponad 10 lat temu izraelscy archeolodzy rozpoczęli projekt przesiewania tej ziemi. To dla nich wyjątkowa okazja lepszego poznania przeszłości miejsca, w którym stały niegdyś Świątynie Salomona i Heroda, gdyż o zgodzie na wykopaliska na terenie samego Wzgórza Świątynnego nie mają nawet co marzyć.

Pieczęć, na którą natrafił Cepliajew, jest jednym z cenniejszych znalezisk, jakich dokonano dotąd w całej Jerozolimie. Ma bowiem około 3000 lat, a więc pochodzi z czasów, kiedy wedle Biblii miasto miało być centralnym ośrodkiem władzy królów Dawida i Salomona.

pieczeć 3

Wzór na pieczęci. Rys. Razia Richman/The Temple Mount Sifting Project

Badacze zwani minimalistami od dawna podważają biblijną relację o działalności tych dwóch władców, wskazując na brak w Jerozolimie istotnych znalezisk z czasów ich panowania. Wedle minimalistów miasto rozwinęło się później.

Jest to pierwsza taka pieczęć znaleziona w Jerozolimie. Jej dokładne datowanie nie jest możliwe, ponieważ wywieziona ze Wzgórza ziemia jest wymieszana. Jednak podobne pieczęcie znaleziono wcześniej w kilku innych miejscach w Izraelu, m.in. w Tel Beit Szemesz, Tel Gezer i Tel Rehow. Wszystkie pochodziły z warstw archeologicznych datowanych na XI-X w. p.n.e.

grot

Grot z brązu również datowany na X w. p.n.e. Jak podkreślają archeolodzy jest to rzadkie znalezisko na terenie Izraela. Fot. The Temple Mount Sifting Project

Na pieczęci widoczne są dwa zwierzęta (najpewniej drapieżnik i jego ofiara) ukazane jedno nad drugim. Przedmiot ma też otwór pozwalający zawieszać go na sznurku. W ocenie badaczy znalezisko najpewniej służyło do pieczętowania dokumentów i jest dowodem administracyjnej aktywności na Wzgórzu Świątynnym około X w. p.n.e., co wzmacnia wiarygodność biblijnych relacji o panowaniu Dawida i Salomona.

Pieczęć nie jest jednak jedynym znaleziskiem z tego okresu uzyskanym podczas przesiewania ziemi. Jak dotąd ochotnicy znaleźli również setki ceramicznych skorup z X w. p.n.e. a także brązowy grot strzały typowy dla tego okresu.

Obecnie na dokładniejsze badania czeka już pół miliona zabytków z różnych okresów, które znaleziono w ziemi wywiezionej ze Wzgórza Świątynnego.

Na podstawie komunikatu prasowego The Temple Mount Sifting Project.

Spodobała ci się ta informacja? Wesprzyj powstawanie serwisu i zostań subskrybentem. Bez pomocy Czytelników Archeowieści znikną. Subskrypcję możesz wykupić np. tutaj

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 4,71 na 6)
Loading...