Na Słowacji znaleźli wyjątkowy srebrny pasek

Misternie wykonany długi pasek ze srebra odkryto podczas budowy kanalizacji w miejscowości Rusovce na przedmieściach Bratysławy.

Gerulata

Pozostałości rzymskiego obozu Gerulata. Fot. Marcin Szala, Creative Commons

Pasek jest najbardziej imponującym z 245 zabytków z II-IV w. n.e., które znaleźli archeolodzy na głębokości 1,6-3 m poniżej poziomu współczesnego miasta. Sama obecność w tym miejscu przedmiotów z czasów rzymskich nie jest dla nich zaskoczeniem. W pobliżu miejscowości Rusovce znajdował się w tamtych czasach obóz Gerulata, będący częścią umocnień granicznych Imperium Romanum. Jak powiedział podczas prezentacji znalezisk dyrektor słowackiej agencji archeologicznej, František Žák Matyasowszky, w tej okolicy zabytki są prawie na każdej działce.

Archeolodzy nie spodziewali się jednak, że na drodze kanalizacji może być tak wiele dawnych przedmiotów, w tym rzeczy tak cenne i wyjątkowe, jak w zasadzie kompletny srebrny pasek wykonany z bardzo wielu małych elementów.

– Nie ma drugiego takiego przedmiotu – powiedział dziennikarzom Žák Matyasowszky, podczas prezentacji znaleziska. – Sądzimy, że pasek należał do kobiety pochodzącej najpewniej z najwyższych warstw społeczeństwa, gdyż jest to wybitna jubilerska robota.

Archeolodzy znaleźli także dwa pierścienie z brązu. Jeden prawdopodobnie należał do kobiety. Drugi ma natomiast mały, biały dysk z wizerunkiem wojownika lub gladiatora i zdaniem badaczy był najwyraźniej przeznaczony dla dziecka. Wśród zabytków były też monety, zapinki i inne elementy biżuterii.

Na podsatwie The Slovak Spectator i Pluska (w obu serwisach znajdziecie zdjęcia, pasek naprawdę warto zobaczyć).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,82 na 6)
Loading...