Tron sprzed 5000 lat

Pozostałości platformy zbudowanej z cegły mułowej, na której 5000 lat temu mógł znajdować się drewniany tron, znaleźli archeolodzy podczas wykopalisk we wschodniej Turcji.

Odkrycia dokonał zespół, który od lat bada starożytne ruiny w Aslantepe. Pracami kieruje Marcella Frangipane z rzymskiego uniwersytetu La Sapienza.

Platforma składa się z trzech stopnie, a na jej szczycie wciąż znajdują się kawałki spalonego drewna, które zdaniem włoskiej badaczki mogą być resztkami krzesła lub tronu.

Znalezisko znajduje się w ruinach wielkiego kompleksu z około 3350-3100 r. p.n.e., której mury w niektórych miejscach wciąż wznoszą się na wysokość 2 m.

Włoska archeolog uważa, że są to pozostałości najstarszego znanego pałacu. W skład kompleksu wchodzą dwie świątynie, magazyny, różne budynki i duże wejście w formie korytarza. Część ścian była dekorowana czerwonymi i czarnymi motywami geometrycznymi.

Archeolodzy znaleźli platformę w monumentalnym budynku, który znajdował się na dużym dziedzińcu w centrum tego kompleksu.

Frangipane podejrzewa, że w miejscu tym urzędował król albo inny świecki przywódca starożytnego miasta. Budowla nie ma bowiem żadnych cech wskazujących na religijne przeznaczenie.

Przed domniemanym tronem były jeszcze dwie niższe platformy z cegły mułowej. Wedle jednej z hipotez mogli z nich korzystać ludzie stający przed władcą.

Włoska archeolog chętnie postrzega kompleks, jako jedno z najstarszych świadectw odchodzenia od – jak się wydaje powszechnych wówczas na Bliskim Wschodzie – rządów kapłanów (teokracji) na rzecz władzy osób świeckich.]

Na podstawie Discovery News (dali zdjęcie).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,86 na 6)
Loading...