Bardzo rzadki sztylet z kujawskiego grobowca

Ostrze niewielkiego sztyletu z miedzi znaleźli archeolodzy podczas badań neolitycznego grobowca megalitycznego w Gaju (gmina Izbica Kujawska).

– Po raz pierwszy spotykamy tego typu przedmiot w grobowcu kujawskim – powiedział „Gazecie Pomorskiej” Piotr Papiernik kierownik wykopalisk z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, które wraz z Fundacją Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewkiego prowadzi prace w Gaju.

Wiek zabytku archeolodzy oceniają na 5,5 tys. lat. Na Kujawach nie wytapiano jeszcze wówczas metali, stąd jest pewne, że zabytek jest importem. W tamtych czasach miedziane przedmioty wytwarzano na terenach Siedmiogrodu oraz w Alpach.

Jak podkreśla Piotr Papiernik, na terenie całego Niżu Środkowoeuropejskiego odkryto do tej pory tylko jeden taki sztylet. Znaleziony w Gaju jest drugim na tym rozległym obszarze i pierwszym w Polsce (poprzedni znaleziono w Niemczech).

Co ciekawe już w latach 50. ubiegłego wieku archeolodzy odkryli w Gaju krzemienny sztylet, który wygląda jak kopia znalezionego teraz miedzianego ostrza. W neolitycznej Europie często wykonywano kamienne przedmioty na wzór metalowych. Miedź była bowiem wówczas nowinką i wykonane z niej przedmioty uchodziły za niezwykle prestiżowe, zwłaszcza na terenach położonych z dala od centrów metalurgii.

Więcej i zdjęcie w „Gazecie Pomorskiej”.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...