Starożytny skarb z bułgarskiej stolicy

Garniec pełen srebrnych rzymskich monet znaleźli archeolodzy podczas wykopalisk w centrum Sofii.

Sveta_Nedelya

Cerkiew „Sweta Nedelja” niedaleko której znaleziono skarb. Fot. Stolichanin, Creative Commons

2976 srebrnych monet pochodzi I-II w n.e. Najstarsze wybito za panowania cesarza Wespazjana (69-79 n.e.), a na najmłodszych jest oblicze cesarza Kommodusa (177-192 n.e.).

Bułgarscy archeolodzy natrafili na nie w trakcie wykopalisk w pobliżu cerkwii „Sweta Nedelja”, najważniejszej prawosławnej świątyni w Sofii. Zaledwie 100 m od miejsca badań znajdują się także siedziba bułgarskiego rządu i prezydenta.

W ocenie badaczy skarb był gromadzony dość wolno i zawiera numizmaty bite za panowania każdego cesarza z dynastii Antoninów, której rządy wyznaczają okres największej pomyślności i potęgi Cesarstwa Rzymskiego.

Jest to największy skarb, jaki dotychczas odkryto w Sofii. W czasach cesarstwa w miejscu bułgarskiej stolicy znajdowało się miasto nazwane przez Rzymian Ulpia Serdica od żyjącego na tych terenach trackiego ludu Serdów.

To właśnie za panowania Antoninów Ulpia Serdica rozwinęła się w znaczny i bogaty ośrodek. Ogromną rolę odgrywała także później. W IV w. stała się stolicą rzymskiej prowincji Dacia Mediterranea. W połowie V w. miasto zniszczyli Hunowie.

Na garnku archeolodzy znaleźli wyryte nazwisko Selwiusz Kalisstus. Prawdopodobnie był to ostatni właściciel ukrytej fortuny, którą znaleziono wśród pozostałości rzymskiego forum.

Na podstawie Sofia Globe. Zdjęcie skarbu zrobione na konferencji prasowej można obejrzeć na standartnews.com

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 3, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...