Policyjne śledztwo dotarło do Jaćwingów

Postępowanie w sprawie nielegalnego handlu bronią zakończyło się odkryciem zabytków z nieznanego dotąd cmentarzyska Jaćwingów.

Bałtowie

Bałtowie około 1200 r. Rys. MapMaster, Creative Commons

Jak informuje Radio Olsztyn, policja zainteresowała się grupą poszukiwaczy, którzy handlowali w internecie bronią z okresu I i II wojny światowej. Śledząc ich działalność, podjęto decyzję o zatrzymaniu dwóch mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego.

W mieszkaniach 42- i 47-latka policjanci znaleźli nie tylko broń z XX w., ale też dużo starsze zabytki. W jutowych workach leżały podkowy, strzemiona, groty i biżuteria wykonana z brązu. Łącznie policja odzyskała ponad sto wczesnośredniowiecznych przedmiotów, które poszukiwacze wykopali w lesie na Suwalszczyźnie.

Według informacji Radia Olsztyn, powstanie części przedmiotów można datować od V do XIII wieku naszej ery. To unikatowe dla nauki i kultury znalezisko w skali europejskiej, ponieważ mamy niewiele materialnych pozostałości po Jaćwingach.

Ten bałtycki lud żył w średniowieczu na ziemiach między Wielkimi Jeziorami Mazurskimi, Niemnem i Narwią. W XIII w. wspólne akcje Krzyżaków oraz książąt polskich i ruskich doprowadziły do rozbicia Jaćwingów, którzy w ciągu następnych dwóch-trzech stuleci całkowicie zniknęli jako odrębna grupa etniczna. Ich ziemie podzielono między Polskę, Litwę i Zakon.

Zdjęcia znalezionych zabytków można obejrzeć na stronach Radia Olsztyn

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 5,60 na 6)
Loading...