Mąka jaskiniowców

Ponad 32 tys. lat temu mieszkańcy włoskiej jaskini robili mąkę z owsa.

Dziki owies

Dziki owies. Fot. Zeynel Cebeci, Creative Commons

Dowody na to naukowcy odkryli w jaskini Paglicci położonej w środkowych Włoszech, niedaleko Morza Adriatyckiego. Znaleźli w niej duży kamień pełniący rolę rozcieracza, a na jego powierzchni pozostałości ziaren dzikiego owsa i ślady tarcia. To mocne dowody na to, że żyjący w jaskini łowcy-zbieracze kultury graweckiej wytwarzali mąkę.

Co więcej, analizy samych ziaren ujawniły, że przed mieleniem były one poddane wysokiej temperaturze. Zdaniem badaczy w ten sposób ludzie przyspieszali schnięcie ziaren. Podgrzanie ich było konieczne, gdyż klimat w tej części Włoch był wówczas zdecydowanie chłodniejszy niż dziś.

Nie wiadomo, co mieszkańcy Grotta Paglicci robili z mąką. Mogli z niej przyrządzać coś w rodzaju owsianki, albo prymitywny chleb podobny do podpłomyków, dla którego stworzenia wystarcza zmieszanie mąki z wodą i położenie takiego ciasta na mocno rozgrzanym kamieniu.

Jak na razie jest to najstarszy znany przypadek wytwarzania mąki. Odkrycie pokazuje, że już 20 tys. lat przed pojawieniem się rolnictwa ludzie żywili się dzikimi roślinami zbożowymi i mieli znaczną wiedzę na temat ich odpowiedniego przyrządzania.

Wyniki badań ukazały się w „Proceedings of the National Academy of Sciences”

Marta Mariotti Lippi, Bruno Foggi, Biancamaria Aranguren, Annamaria Ronchitelli, and Anna Revedin, Multistep food plant processing at Grotta Paglicci (Southern Italy) around 32,600 cal B.P.
PNAS 2015 ; published ahead of print September 8, 2015, doi:10.1073/pnas.1505213112

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 17, średnia ocen: 5,65 na 6)
Loading...